Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 54

Co to, gdzie to? Zagadka nr 54 [KONKURS]

0

Ten obiekt zapewne projektowano tak, by budził szacunek. Z całą pewnością architektowi powiodło się. Choć w ubiegłą sobotę na zdjęciu pokazaliśmy tylko  fragment monumentalnego budynku, problemów z odpowiedziami nie było. Nagroda trafia do pana Michała Napieracza, a jest nią zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D.

Zanim podamy odpowiedź, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 54:

I znów pokazujemy miejsce, które dostrzec mogą tylko pilni obserwatorzy. Co pokazuje fotografia, jaka jest historia tego miejsca? Nagroda jak zawsze czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 10 sierpnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 54”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 10 sierpnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w sobotę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Michała Napieracza na zagadkę nr 53:

Obiekt przedstawiony na zdjęciu to Sąd Okręgowy w Świdnicy znajdujący się w centralnej części miast na placu Grunwaldzkim. Na zdjęciu widzimy zabytkowy, wykuty  na frontowej ścianie herb Świdnicy. Oprócz niego, na frontowej ścianie wykute są herby miast, które stanowiły kiedyś obwód sądowy świdnicki. Te miasta to: Świdnica, Wałbrzych, Świebodzice, Dzierżoniów, Strzegom, Niemcza, Mieroszów, Boguszów-Gorce, Głuszyca i Sobótka.

Historia sądu:

Budynek sądu został wybudowany w roku 1885 na fundamentach rozebranego w 1879 klasztoru Dominikanów pod wezwaniem Św. Krzyża. Sąd powstał w bezpośrednim sąsiedztwie wybudowanego kilka lat wcześniej więzienia. Realizacja więzienia graniczącego bezpośrednio z sądem miała ułatwić transport skazanych i podejrzanych na rozprawy sądowe. Więźniowie mieli przechodzić do sądu poprzez podwórze więzienia, nie wychodząc poza mury zakładu karnego.

Gmach sądu został wyświęcony dnia 15 października 1885r. Świdnicki Sąd Krajowy, odpowiednik dzisiejszego sądu okręgowego, obejmował swym zasięgiem ówczesne powiaty: świdnicki, wałbrzyski, strzegomski, dzierżoniowski i niemczański. Sąd Okręgowy znajdował się do tego czasu przy ul. Grodzkiej, zaś Sąd Krajowy w budynku stojącym na rogu ul. Bolesława Chrobrego i pl. św. Małgorzaty.

Wewnątrz budynku nakręcono kilka scen głośnego filmu „Komornik”.

Źródła: internet, między innymi strony:

http://muzeum-kupiectwa.pl

http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-wroclaw/areszt-sledczy-swidnica/

http://um.swidnica.pl

Poprzedni artykułPewne zwycięstwo Polonii na zakończenie okresu przygotowawczego
Następny artykułKraksa z latarnią [FOTO]