Strona główna Polityka Kongres Regionów w liczbach

Kongres Regionów w liczbach

12

IV Ogólnopolski Kongres Regionów, który zakończył się 13 czerwca w Świdnicy to blisko 1.700 gości, kilkudziesięciu partnerów, ponad 30 partnerów medialnych, siedem rankingów samorządowych, w których nagrodzono w sumie 156 laureatów. Kongres to przede wszystkim 3 dni dyskusji plenarnych i 56 paneli dyskusyjnych.

 Kongres Regionów  jest nie tylko miejscem spotkań samorządowców z biznesem, organizacjami pozarządowymi czy przedstawicielami administracji publicznej oraz Unii Europejskiej. To także miejsce dyskusji nad miejscem i rolą samorządu w ustroju państwa. Dlatego w tym roku po raz kolejny ogłoszono Kartę Świdnicką, która ma na celu określenie właściwej roli samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej Państwa w oparciu o cztery podstawowe zasady: partycypacji, decentralizacji, samostanowienia i solidarności. Integralną częścią Karty Świdnickiej 2013 jest aktualizowana lista postulatów, które odnoszą się bezpośrednio do treści zasadniczych Karty, uzupełniając ją o szczegółowe propozycje i rozwiązania kierowane do ustawodawcy.

 W ramach tegorocznej edycji Kongresu Regionów wprowadzono nowości. Wśród nich cieszące się dużą popularnością „Panele bez krawata”. W ich trakcie można było poznać poglądy ekspertów znanych z ich książek, prac naukowych, z komentarzy dla mediów, czy też bieżącej działalności.

 W Świdnicy gościli m. in. minister Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, Wiktor Bater, korespondent polskich mediów w Moskwie, Krzysztof Rybiński, prof. i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Specjalne przesłanie od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przywiózł do Świdnicy Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Poprzedni artykułGłosuj na świdnicką Modernizację Roku!
Następny artykułKoniec wstydu przed podróżnymi? [FOTO]