Strona główna Wydarzenia Strzegom Cenne pamiątki w jednym miejscu

Cenne pamiątki w jednym miejscu

1

Strzegom doczekał się Izby Historycznej, w której swoje miejsce znalazły cenne dokumenty i pamiątki z historii miasta. – Duża część kolekcji jest też własnością gminy Strzegom – mówi Tomasz Smagłowski, prezes stowarzyszenia „Akcja, główny inicjator utworzenia izby. 

Podczas uroczystego otwarcia, 23 czerwca,  zaprezentowano  największą i najpiękniejszą kolekcję z zakładu porcelany strzegomskiej ze Stanowic.  – Są też różne wydawnictwa m.in. „Dla wszystkich”- mamy w Strzegomiu największy zbiór w Polsce – dodaje Smagłowski. –  Najstarszym dokumentem, który posiadamy jest  antyfonarz XVI – wieczny, który po kilku wiekach wrócił na swoje miejsce, ponieważ pochodzi z klasztoru karmelitów, a pozyskał go Walenty Wyrwa. Jest też piękna kolekcja rzeczy znalezionych przez pasjonata historii i poszukiwacza Bartłomieja Obozę min.:  bardzo unikatowa pieczęć kanonika wrocławskiego z 1234, książki z wydawnictwa braci Urbanów, wieszaki, przeróżne rzeczy użytku codziennego z XVIII i XIX wieku. Mamy fantastyczną kolekcję minerałów Ziemi Strzegomskiej Andrzeja Korzekwy i rzecz niebywała  po raz pierwszy w Strzegomiu prezentujemy piękną kolekcję skamieniałości dinozaurów, mających po kilka milionów lat, a żyjących na Dolnym Śląsku. Kolekcję udostępnił Krzysztof Książkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.  Jest kolekcja gazet z XVIII, XIX i XX wieku, a także kompletna  kolekcja pieniądza obiegowego (Notgeld)   z lat 20 i 30 XIX wieku. Osobliwością jest pierwsza centrala telefoniczna w Strzegomiu, dalekopis, fragment balustrady z kościoła Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, grafiki przedstawiające Strzegom z XVII i XVIII wieku, przeróżne dokumenty adresowane do urzędu miejskiego w Strzegomiu i wreszcie  oryginalny cylinder zakupiony w 1850 r. przez dyrektora banku w Strzegomiu Horsta Kaufmanna.

Gmina pozyskała na utworzenie izby dotację z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 24 990 zł. .  W ramach dotacji zakupiono gabloty ekspozycyjne, kratownice, antyramy i podesty ekspozycyjne.

opr. red., zdjęcia UM Strzegom


Poprzedni artykułPodtopienia i zalania w całym powiecie [FOTO/VIDEO]
Następny artykułSzkody rzeczowe z EuCO S.A.