Strona główna Temat dnia Historyczna przygoda z miastem

Historyczna przygoda z miastem

3

– To świetny pomysł, bo nie ślęczymy nad kartkami w zamkniętej sali, tylko mamy okazję pozwiedzać – zgodnie mówią Wiktoria, Adam i Mikołaj ze Szkoły nr 105. Osiem drużyn, zaopatrzonych w plany Świdnicy, wyruszyło na spotkanie z historią i zabytkami Świdnicy. Po raz pierwszy zamiast zwykłego konkursu historycznego Szkoła Podstawowa nr 8 zaproponowała  grę miejską „Historyczna przygoda z miastem”.

Gra miejska wystartowała z placu Jana Pawła II

– Pomysł pojawił się po ubiegłorocznym konkursie – mówi inicjatorka nowego rozwiązania, Małgorzata Gryń-Chlebicka, dyrektorka SP 8. – Nauczyciele zauważyli, że dotychczasowa formuła już się nie sprawdza, jest po prostu nudna. Gra miejska zyskała wielu sojuszników – Muzeum Dawnego Kupiectwa, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej, Urząd Miejski i nieocenionych harcerzy ze świdnickiego hufca, którzy wzięli na siebie ciężar logistycznego przygotowania punktów na trasie.

Kilkuosobowe drużyny ze szkół podstawowych nr 1, 4, 6, 8, 105, 315 i niepublicznych – „Bliżej Dziecka” oraz Caritas wyruszyły tuż po 10.00. Już na wstępie organizatorzy zapowiedzieli, ze nauczyciele nie mogą pomagać, maja jedynie zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Przed uczniami postawiono zadanie dotarcia do 7 punktów w Świdnicy. W każdym czekał test z wiedzy o historii, zabytku i czasów współczesnych. Pytania ułożyli Wiesław Rośkowicz, Agnieszka Dudzińska i Zbigniew Malicki ze świdnickiego muzeum, oni także sprawdzali testy.

– Jest trema, ale myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani przez nauczycieli – deklarowali tuż przed startem Wiktoria Skowron, Mikołaj Deptalski i Adam Budziński z SP 105. Uczniowie niezbędne informacje mogli pozyskać z kilku źródeł, wskazanych przez autorów pytań. Oczywiście – przed konkursem! – Historia miasta bardzo nas interesuje, to szalenie ciekawe wiedzieć, jak kiedyś ludzie żyli, skąd wzięły się zabytki – mówią uczestnicy gry. – Poza tym, dawna zabudowa Świdnicy jest piękna, bardzo urozmaicona, tak bardzo różna od współczesnych blokowisk. Przyjemnie jest choćby pozwiedzać.

Po zakończeniu zmagań okazało się, że różnice między drużynami są minimalne. Najlepsza zdobyła 76 punktów, najsłabsza 64. Zwyciężyła grupa z SP nr 8, drugie miejsce ex aeqo zajęły szkoły nr 4 i 105. Uczestnicy otrzymali drobne pamiątki, a zwycięzcy nagrody książkowe i dyplomy.

 

Poprzedni artykułWygraj bilety na „Mazowsze” [KONKURS]
Następny artykułZjazd Wszystkich Świdniczan już w sierpniu