Strona główna Temat dnia Zjazd Wszystkich Świdniczan już w sierpniu

Zjazd Wszystkich Świdniczan już w sierpniu

14

Niemcy, Rosjanie, Grecy, Polacy, którzy wyemigrowali, a także ci, którzy mieszkają w Świdnicy. Wszyscy, którzy czują się związani z miastem,  są zaproszeni wyjątkowe wydarzenie. W dniach od 1 do 4 sierpnia tego roku zostanie zorganizowany I Zjazd  Świdniczan. Udział w spotkaniu, połączonym z wieloma atrakcjami, jest bezpłatny.

„Powiadom przyjaciół i rodzinę, że wspólnie odbudowaliśmy Wieżę Ratuszową. Zaproś ich do Świdnicy na 1-4 sierpnia 2013 r.  na I Zjazd Wszystkich Świdniczan! W sierpniu 2013 r. planujemy zorganizować wielkie spotkanie, aby uczcić wkład wszystkich pokoleń i wielu narodów Europy w budowę Świdnicy – Miasta, które wyrosło na największych europejskich szlakach handlowych, na Dolnym Śląsku, w sercu naszego kontynentu – Miasta, które z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej uczyniło główny atut swojego rozwoju – Miasta, które nie zapomina o swoich mieszkańcach, żyjących w najodleglejszych zakątkach Europy i całego świata.” – to fragment listu, który do mieszkańców byłych i obecnych skierował prezydent Wojciech Murdzek.

Organizatorzy zapraszają obecnych mieszkańców Świdnicy,przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu schronienie w latach 50-tych i 60-tych XX wieku,  Żydów, którzy wyjechali w latach 50-tych, aby budować państwo Izrael, jak i tych, którzy zostali zmuszeni do emigracji po roku 1968, Polaków, którzy opuścili Świdnicę w latach 70-tych i 80-tych, często uciekając przed represjami politycznymi, Rosjan, którzy urodzili się w Świdnicy w rodzinach pracujących dla Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i opuścili nasze miasto w latach 1991-1992 i tych wszystkich, którzy w poszukiwaniu tymczasowej lub stałej poprawy statusu materialnego wyemigrowali w XXI wieku do różnych zakątków Polski, wielu krajów Europy, obu Ameryk i Australii.

Na czterodniowy zjazd złoży się 15 wycieczek, zawody sportowe i zabawy na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, a punktem kulminacyjnym będzie uliczne widowisko, które przypomni najważniejsze wydarzenia z historii miasta w XX i XXI wieku. Na zakończenie przedstawiciele wszystkich narodów podpiszą symboliczny akt porozumienia, który będzie zbiorem zasad wzajemnego wspierania się świdniczan mieszkających w naszym mieście i za granicą oraz promowania Świdnicy na wszystkich kontynentach. I Zjazdowi Świdniczan towarzyszyć będą wydarzenia komercyjne, m.in bal i koncerty, na które będą obowiązywały bilety.

– Wkrótce uruchomione zostanie biuro organizacyjne, strona internetowa z regulaminem Zjazdu, formularzami zgłoszeniowymi i szczegółowym opisem imprezy oraz profile na portalach społecznościowych. Najbliższe dni upłyną na przygotowaniach do konferencji inauguracyjnej oraz na promocji i reklamie projektu – zapowiadają organizatorzy.

Projekt przygotowany przez Urząd Miejski w Świdnicy i Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”, pn. Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan 2013 Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wsparł kwotą prawie 200 tysięcy złotych . LOT „KSJ”  dołoży do imprezy około 50 tys. zł.

 opr. red.

Poprzedni artykułHistoryczna przygoda z miastem
Następny artykułSkwer zgodny z przepisami