Strona główna Temat dnia Zjazd Wszystkich Świdniczan już w sierpniu

Zjazd Wszystkich Świdniczan już w sierpniu

14

Niemcy, Rosjanie, Grecy, Polacy, którzy wyemigrowali, a także ci, którzy mieszkają w Świdnicy. Wszyscy, którzy czują się związani z miastem,  są zaproszeni wyjątkowe wydarzenie. W dniach od 1 do 4 sierpnia tego roku zostanie zorganizowany I Zjazd  Świdniczan. Udział w spotkaniu, połączonym z wieloma atrakcjami, jest bezpłatny.

“Powiadom przyjaciół i rodzinę, że wspólnie odbudowaliśmy Wieżę Ratuszową. Zaproś ich do Świdnicy na 1-4 sierpnia 2013 r.  na I Zjazd Wszystkich Świdniczan! W sierpniu 2013 r. planujemy zorganizować wielkie spotkanie, aby uczcić wkład wszystkich pokoleń i wielu narodów Europy w budowę Świdnicy – Miasta, które wyrosło na największych europejskich szlakach handlowych, na Dolnym Śląsku, w sercu naszego kontynentu – Miasta, które z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej uczyniło główny atut swojego rozwoju – Miasta, które nie zapomina o swoich mieszkańcach, żyjących w najodleglejszych zakątkach Europy i całego świata.” – to fragment listu, który do mieszkańców byłych i obecnych skierował prezydent Wojciech Murdzek.

Organizatorzy zapraszają obecnych mieszkańców Świdnicy,przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu schronienie w latach 50-tych i 60-tych XX wieku,  Żydów, którzy wyjechali w latach 50-tych, aby budować państwo Izrael, jak i tych, którzy zostali zmuszeni do emigracji po roku 1968, Polaków, którzy opuścili Świdnicę w latach 70-tych i 80-tych, często uciekając przed represjami politycznymi, Rosjan, którzy urodzili się w Świdnicy w rodzinach pracujących dla Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i opuścili nasze miasto w latach 1991-1992 i tych wszystkich, którzy w poszukiwaniu tymczasowej lub stałej poprawy statusu materialnego wyemigrowali w XXI wieku do różnych zakątków Polski, wielu krajów Europy, obu Ameryk i Australii.

Na czterodniowy zjazd złoży się 15 wycieczek, zawody sportowe i zabawy na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, a punktem kulminacyjnym będzie uliczne widowisko, które przypomni najważniejsze wydarzenia z historii miasta w XX i XXI wieku. Na zakończenie przedstawiciele wszystkich narodów podpiszą symboliczny akt porozumienia, który będzie zbiorem zasad wzajemnego wspierania się świdniczan mieszkających w naszym mieście i za granicą oraz promowania Świdnicy na wszystkich kontynentach. I Zjazdowi Świdniczan towarzyszyć będą wydarzenia komercyjne, m.in bal i koncerty, na które będą obowiązywały bilety.

– Wkrótce uruchomione zostanie biuro organizacyjne, strona internetowa z regulaminem Zjazdu, formularzami zgłoszeniowymi i szczegółowym opisem imprezy oraz profile na portalach społecznościowych. Najbliższe dni upłyną na przygotowaniach do konferencji inauguracyjnej oraz na promocji i reklamie projektu – zapowiadają organizatorzy.

Projekt przygotowany przez Urząd Miejski w Świdnicy i Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”, pn. Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan 2013 Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wsparł kwotą prawie 200 tysięcy złotych . LOT „KSJ”  dołoży do imprezy około 50 tys. zł.

 opr. red.

 • A co JE Dec na tych Żydów i Niemców ?!

  • canis

   le*chien – Dekiel ci się odspawał…

 • Darek

  Właściciele sklepów monopolowych pewnie już zacierają ręce na myśl przyjazdu Ruskich i Greków 😀

 • a mnie to …

  Będę wtedy w Polsce ale zdecydowanie wolę Mazury niż granitową Świdnicę .

 • hehe

  Moja rodzina która wyjechała z miasta nawet się nie przyznaje że jest z Polski i ze Świdnicy hehe

  • Al_Ka

   Jest się czym chwalić …Wstydziłabym się za taką rodzinę wiesz….jestem mieszkańcem Świdnicy od kilku dobrych lat i jestem z tego dumna….bardzo mi się podoba!!!!:-)) Mam nadzieję, że nie będzie sytuacji, która zmusi mnie do wyjazdu, jeśli to mam nadzieję, że takie imprezy będą miały cały czas miejsce:)

  • @#!!@#

   No i bardzo dobrze robią! Bo jakby się na świecie dowiedzieli, że takie buraki jak oni są ze Świdnicy (i z Polski) to nasze miasto (i państwo) straciłoby w ich oczach. A tak mogą sobie spokojnie tyrać na zmywaku i zjadać resztki z talerzy.

 • Al_Ka

  Bardzo śmieszne..HEHE..

 • AdamG.

  Jezeli wstydza sie miasta,to tak, jakby wstydzili sie sami siebie-mieszkancy tworza dane miasto.Ja mieszkam tymczasowo w Niemczech i zawsze chwale Swidnice,bo jest za co. My Polonia za granica wstydzimy sie rowniez takich beznadziejnych osob w stylu VOLKSDEUTSCH-OW!

 • algida

  Już widzę że ktoś tu specjalnie przyjedzie.No może ten gość co taką ckliwą piosenkę o świdnicy napisał 🙂

 • a mnie to …

  Chętnie bym odwiedziła w tym czasie Świdnicę ale po co i dlaczego i w imię czego ? Nie ma gdzie usiąść i odpocząć w parkach niebezpiecznie , a w tym którym było w miarę bezpiecznie na żądanie purpurata ławki usunięto .Gdzie mam usiąść i odpocząć w rynku na ciągle i brudnych ławkach ? Mnie ogródki piwne nie interesują restauracje też a dodawać splendoru Włodarzom miasta nie mam zamiaru .Wolę Ziemię Lubuską lub Mazury z lasami i jeziorami oraz czystym powietrzem .Jak mam wydawać pieniądze to na to co chcę a nie na to co mi urzędnicy miasta Świdnica proponują .

  • krisu

   a mnie to … ja jako Świdniczanin napiszę ci tak jak ci się nie podoba to siedż sobie na tej ziemi Lubuskiej czy gdzie tam wolisz
   i przestań pisać o Świdnicy twoje komentarze są wredne i nieprawdziwe przestań trolować na tym portalu

 • MOJA

  a mnie to …masz racje zostań tam w tych lasach bo TWÓJ widok może ludzi przekonać że mozna żyć wiecznie)))))))))))))))) a przecież wiadomo że ludzie tyle nie żyją:)))))))))))))))))

 • Tomasz Drescik

  ladna inicjatywa. Moze juz czas wracac. Pozdrowienia.