Strona główna Temat dnia Skwer zgodny z przepisami

Skwer zgodny z przepisami

55

Mieszkańcy budynku przy ulicy Siostrzanej z niepokojem patrzą na kończące się już prace przy przebudowie skweru. – Chodnik przed bramami 1-2-3 jest znacznie węższy niż wcześniej. Jak do nas  dojadą służby ratunkowe? – pyta za pośrednictwem portalu Swidnica24.pl jedna z mieszkanek. Rzecznik Urzędu Miejskiego zapewnia, że wszystko jest zgodnie z przepisami.

Skwer zyskuje zupełnie nowy wygląd. Zniknęły wcześniejsze, betonowe alejki. W ich miejsce pojawiły się chodniki z granitowej kostki. Tym razem szerszy jest trakt wzdłuż ściany Miejskiej Biblioteki Publicznej, a węższy przy budynku mieszkalnym. Jak dojadą karetki czy wozy straży pożarnej?

W ramach przebudowy konieczne było spełnienie wszystkich wymogów technicznych związanych z bezpieczeństwem. Zostały one uwzględnione, ponieważ w przeciwnym wypadku miasto nie uzyskałoby potrzebnych zezwoleń na realizację inwestycji np. decyzji pozwolenie na budowę – odpowiada Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Dojazd i dojścia do budynków muszą spełniać warunki określone w rozdziale 2 par.14-16 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn.12.04.2002 r.(Dz.U.02.75.690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Aranżacja placu zupełnie co zrozumiałe wiąże się z gruntownymi zmianami, bo temu miała służyć – by plac stał się miejscem do rekreacji. W ślad za przepisami, z którymi nowy projekt jest absolutnie zgodny, możliwość dojazdu służb ratunkowych nie wiąże się z wytyczeniem stałej drogi – ogólnodostępnej.

W chwili obecnej przy realizacji przebudowy realizowane są ciągi szerokości 4,50 m wzdłuż budynku biblioteki oraz części budynku przy ul. Siostrzanej 7, dające awaryjny dojazd do wejścia do budynku Siostrzana 1-3-5 dla pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej, budynek dostępny jest utwardzonymi dojściami od strony ul. Siostrzanej.

W zakresie przepisów przeciwpożarowych, wspomniany chodnik przy budynku nie stanowił drogi pożarowej w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MSWiA z 24.07.2009. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych. Obsługa przeciwpożarowa budynku odbywać się może jedynie od strony dróg gminnych (ul. Siostrzanej i Franciszkańskiej). Tu sytuacja się nie zmienia.

opr. asz

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułZjazd Wszystkich Świdniczan już w sierpniu
Następny artykułKolejne dzieci zaszczepione