Strona główna Temat dnia Bądź gotowy na telewizję cyfrową

Bądź gotowy na telewizję cyfrową

11

W poniedziałek i wtorek 22 i 23 kwietnia na terenach byłych województw: wrocławskiego, legnickiego, wałbrzyskiego i części jeleniogórskiego nastąpi wyłączenie sygnału naziemnej telewizji analogowej.

Zastąpienie dotychczas używanych nadajników analogowych i wprowadzenie na ich miejsce nadajników cyfrowych spowoduje, że odbiorcy telewizji uzyskają dostęp do większej liczby programów oraz lepszej jakości obrazu i dźwięku. Jednocześnie eliminacji ulegną zakłócenia, jakie występują przy nadawaniu analogowym.

Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej nie jest konieczne podpisywanie żadnych umów, wystarczy telewizor z wbudowanym tunerem MPEG- 4. Konieczne będzie jedynie wyszukanie na nowo wszystkich programów. Starsze odbiorniki będą odbierać sygnał telewizyjny po podłączeniu odpowiedniego dekodera. Koszt zakupu takiego urządzenia powinien zamknąć się w przedziale 100- 150 zł. W większości przypadków nie ma potrzeby kupna nowej anteny. Wystarczy skierować instalację antenową w stronę nadajnika.

Użytkownicy telewizji kablowych i satelitarnych nie muszą dostosowywać sprzętu.

W niektórych miejscowościach Dolnego Śląska, zwłaszcza na terenach górzystych, konieczne będzie uruchomienie dodatkowych przekaźników w miejsce wyłączonych analogowych, w związku z tym dojdzie w nich do przerw w odbiorze sygnału telewizyjnego trwających od kilku do kilkunastu godzin.

Szczegółowe informacje można zanleźć na stronie www.cyfryzacja.gov.pl i pod numerem  bezpłatnej infolinii 800 007 788.

Poprzedni artykułKino skandynawskie: Spotkanie z Trierem
Następny artykułHarcerze na pomoc Syrii