Strona główna Kultura Kino skandynawskie: Spotkanie z Trierem

Kino skandynawskie: Spotkanie z Trierem

0

W nadchodzącą sobotę, 20 kwietnia, Świdnicki Klub Filmowy zaprasza na debiut reżyserski Joachima Triera, kuzyna Larsa von Triera, twórcy min. „Przełamując fale”, „Idiotów” czy „Melancholii”.

„Reprise” to piękna, sugestywna opowieść o fascynacjach  młodości, przyjaźni, potrzebie tworzenia, poszukiwaniu tożsamości, wreszcie istocie twórczości artystycznej i jej granicach. Norweski film okazał się odkryciem festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2008 roku. Zdobył również szereg nagród na innych prestiżowych festiwalach filmowych.

Obraz ukazuje doświadczenia zaprzyjaźnionych dwudziestoparolatków, Phillipa i Erika, pochłoniętych marzeniem o samorealizacji w postaci  kariery pisarskiej. Jednemu z bohaterów udaje się zrealizować plany literackie, jednak cena sukcesu okazuje się wysoka. Phillip nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, trudnym emocjonalnie  okazuje się też związek z intrygującą Kari. Trafia do szpitala, a po jego opuszczeniu wymaga opieki. Znajduje ją u Erika. Ten jednak próbuje wykorzystać  psychozę przyjaciela jako inspirację  i materiał do własnej twórczości.

„Reprise, od początku raz jeszcze…” to ciekawy film eksperymentalny, w którym narrator swobodnie zmienia i komentuje tok zdarzeń, niejako dopowiada historię. Co rzadkie, „Reprise”  łączy cechy czarnej komedii z „dramatem melancholijnym”. Wszystko to jednak bez efekciarstwa i braku konsekwencji w sposobie prowadzenia narracji. W dojrzałym debiucie Joachima Triera można dostrzec wpływy konwencji francuskiej Nowej Fali, współbrzmiącej ze specyficznym psychologizmem kina skandynawskiego.

Spotkanie połączone z dyskusją odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Franciszkańskiej 18. Sala Cysterska, 20 kwietnia, godz. 16.00. Wstęp jak zawsze wolny!

Organizatorami spotkania są: ŚKF – Świdnicki Klub Filmowy, Stowarzyszenie Hurtownia Światła, MBP w Świdnicy.

 

Poprzedni artykułZadbają o zęby
Następny artykułBądź gotowy na telewizję cyfrową