Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Zadbają o zęby

Zadbają o zęby

1

Ponad setka  uczniów skorzysta z bezpłatnej porady stomatologicznej w ramach projektu „Moje zdrowe ząbki”, który realizowany jest z budżetu gminy Świdnica w ramach ochrony i promocji zdrowia. Projekt zakłada przeprowadzenie w I klasach gminnych szkół podstawowych zajęć edukacyjnych  i badań mających na celu profilaktykę próchnicy i wad zgryzu u dzieci – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Świdnicy.

– Naszym celem jest przełamanie stereotypów związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym i rozbudzenie w dzieciach ciekawości małego odkrywcy między innymi poprzez przedstawienie w przyjazny sposób działania niektórych urządzeń. Pokażemy, że można polubić wizytę u dentysty traktując ją jak ciekawą zabawę. W 6 szkołach, w 8 pierwszych klasach przeprowadzimy pogadanki- zajęcia edukacyjne, podczas, których wykwalifikowana pielęgniarka na modelach zębów zapozna dzieci z techniką mycia zębów, odpowiednią higieną jamy ustnej- używaniem nici dentystycznych, szczoteczek, międzyzębowych itp. Omówi, także ważną dla zdrowia zębów dietę, a także zapozna z wadami zgryzu i metodami ich korekcji – mówi wójt gminy  Świdnica Teresa Mazurek.

W ramach zachęcenia dzieci do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają zestawy szczoteczek, past i przyborów służących dbaniu o zęby.

Wyniki badania wraz z uwagami i zaleceniami, a także skierowaniem na badania w a ramach NFZ  zostaną przekazane rodzicom, a  ogólna statystyka występowania próchnicy w populacji dzieci klas pierwszych sporządzona na podstawie rejestru opracowanego na potrzeby projektu przekazana zostanie do Urzędu Gminy Świdnica – dodaje Julia Calów z Urzędu Gminy, odpowiedzialna za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Wartość realizowanego projektu opiewa na kwotę 11250 zł. w tym dofinansowanie z budżetu gminy wynosi 10 tys. zł.

oprac. red.

Poprzedni artykułPuchar Polski nie dla Karoliny
Następny artykułKino skandynawskie: Spotkanie z Trierem