Strona główna Wydarzenia Marcinowice Przysmaki wielkanocne na stołach

Przysmaki wielkanocne na stołach

6

Smaczne baby, mazurki, kiełbasy i wiele innych przysmaków wielkanocnych zagości na stołach w Marcinowicach. Tradycyjnie gmina Marcinowice tydzień przed świętami zaprasza na Tradycje Stołu Wielkanocnego. Wydarzenie zaplanowano w niedzielę, 24 marca, o godzinie 14.00 w hali sportowej w Marcinowicach. 

Połączone z konkursem i degustacją spotkanie rokrocznie stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, a także Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich.

Impreza organizowana jest już po raz dziewiąty i ma ona formułę konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika imprezy stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od sześciu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osób stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem jak i smacznymi potrawami. Jak do tej pory okazywało się jednak, że wszystkie prezentacje należały do tych szczególnych i wyjątkowych.

Konkurs „Tradycje Stołu Wielkanocnego”  zarówno dla wystawców, jak i zwiedzających jest przede wszystkim dobrą zabawą i pokazaniem, że nasza tradycja jest jednocześnie naszym wielkim bogactwem. Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających.

Z pewnością największą wartością tej imprezy jest to, że bierze w niej udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. Stanowi to ciekawy i unikatowy zestaw kulturowy.

Organizatorem Tradycji Stołu Wielkanocnego jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przy współpracy Powiatu Świdnickiego. Zapraszamy do hali sportowej w Marcinowicach 24 marca o godzinie 14.00.

Poprzedni artykułŚwidnicki Imprezownik
Następny artykułKolorowe, radosne kartki świąteczne