Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

3

„Wiosna, ach to nie Ty!” – mema takiej treści zauważyłam dzisiaj na niebieskim portalu społecznościowym. Znajomi prześcigają się wręcz w oryginalności i wymowności, panującej od kilku miesięcy i nie zapowiadającej większych zmian zimy. Było „Ić stond, zimo!” było wulgarnie było nawet o jedzeniu śniegu. I co? Nadal biało, zimno i ponuro. Szczerze mówiąc, nie wiem jak wam drodzy Czytelnicy, ale mnie już się serdecznie ten stan znudził.

Mówi się, że inteligentni ludzie się nie nudzą. Bez przesady ileż można ślęczeć przed ekranem komputera, książką czy chociażby ulubionym miesięcznikiem? Jedni powiedzą, można. Drudzy pójdą moim tropem i stęsknieni świeżym powietrzem, podmuchem ciepłego wiatru na policzku czy nawet drobnym odświeżającym deszczem powiedzą jednogłośnie – WIOSNO NADCHODŹ!

Półroczne chłody to stanowcza przesada. Delikatnym akcentem ocieplającym świdnicką atmosferę niech będzie pierwszy koncert w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych. Lubię ten czas w roku gdy do Świdnicy systematycznie zjeżdżają się międzynarodowej sławy muzycy jazzow. Ku chwale organizatorów, że im się chce, że tyle lat z rzędu wytrwale i konsekwentnie zapraszają muzyków różnego formatu, edukując ludzi w różnym wieku i oswajając z jazzem. Jest to sztuka. Chapeau bas!

***

Nazwa: Dean Brown Group feat. Marvin Smitty Smith | koncert

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki, Klub BOLKO

Data i godzina: 23.03.2013, godz. 19:20

Wstęp: 20 zł (do nabycia w Informacji Turystycznej i Kulturalnej), 25 zł – w dniu koncertu

Mam przyjemność zaprosić na pierwszy koncert mający miejsce w ramach 20. Międzynarodowych Nocy Jazzowych. Najnowszy projekt gitarzysty Deana Browna to międzynarodowa konstelacja muzyków. Sam Dean Brown jest znany głównie ze współpracy z Marcusem Millerem, Davidem Sanbornem oraz The Brecker Brothers. Od wielu lat również z wielkim powodzeniem koncertuje prowadząc swoje własne projekty i promując autorskie wydawnictwa płytowe. W zespole zestaw perkusyjny obsługuje ikona perkusji jazzowej Marvin Smitty Smith. Smith dzielił scenę z takimi sławami jak Sonny Rollins, Hank Jones, Frank Foster i Frank Wess, Art Farmer, Benny Golson, Slide Hampton i Milt Jackson. Terence Blanchard, Donald Harrison, Ray Brown i Phineas Newborn, George Shearing, Bobby Watson, Hamiet Bluiett, Branford Marsalis, David Murray, Emily Remler, Peter Leicht, Kevin Eubanks, Donald Byrd, Monty Alexander, Diane Reeves, Michel Camilo, a Grover Washington Jr Obecnie jest członkiem Steve Coleman Five Elements i Dave Holland Quartet.W 1987 bierze udział w tournee Stinga ” Nothing Like the Sun „w Ameryce Południowej. Muzycy zwykli mówić, że Smitty jest „ Coltranem bębnów”, co najlepiej świadczy jego wpływie oraz znaczeniu dla współczesnej perkusji jazzowej. Na gitarze basowej gra wschodząca gwiazda(jedno z „najgorętszych nazwisk” w świecie basu elektrycznego) francuz Hadrien Feraud. Mimo młodego wieku może się pochwalić współpracą z takimi znakomitościami jak John McLaughlin, Bireli Lagrene, Chick Corea, Gary Husband i inni.Brał również udział w koncercie samego Princa!!!John McLaughlin powiedział o nim „…for me, he’s the new Jaco [Pastorius] „ („dla mnie, on jest nowym Pastoriusem”).Skład uzupełnia nasz czołowy wibrafonista elektryczny Bernard Maseli, który ma na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malach, Matthew Garrison, Dave Samuels, Ewa Bem, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad czterdzieści płyt. Wszyscy muzycy kwartetu wzięli udział w nagraniu najnowszej płyty Deana Browna pod tytułem „UNFINISHED BUSINESS” złożoną z autorskich kompozycji Browna oraz Smittego. Płyta ukazała się 18 września ubiegłego roku roku i jest promowana koncertami kwartetu w Japonii, USA i całej Europie.

źródło sok.com.pl

***

Nazwa: Alchemia Teatralna: warsztaty artystyczne

Miejsce: Świdnica, Rynek 43, Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Data i godzina: 24.03.2013, godz. 16:00

Wstęp: wolny

Mimo, że jest to propozycja wykraczająca poza ramy weekendowe, to uważam że chętnych powinno nie zabraknąć. Zapraszamy młodzież na warsztaty z zakresu aktorstwa – prowadzący Juliusz Chrząstowski (twórca projektów edukacyjnych, aktor Starego Teatru w Krakowie). Warsztaty z tak utalentowanym świdniczaninem to gratka dla wielu próbujących swoich sił na deskach teatru. Juliusz Chrząstowski jest bowiem aktorem przez duże A. Na swoim koncie posiada występy w teatrach w całej Polsce, m.in. w Częstochowie, Łodzi czy Krakowie gdzie poza „stanowiskiem” aktora jest również wykładowcą w „Dramastudio – Krakowskim Studio Teatralnym”. Polecam gorąco.

24.03.2013 – godz.16.00 – 20.00
25.03.2013 – godz.15.00 – 19.00

***

Chciałabym Wam polecić również kilka pozycji kinowych. Ku uciesze, niektórych na ekrany kina Cinema 3D weszła najnowsza produkcja Quentina Tarantino „DJANGO” (lepiej późno, niż wcale). W repertuarze nie zabraknie również kina nieco ambitniejszego i tu pojawia się „Polowanie”. Dramat produkcji duńskiej z kolejna niesamowita rolą Mads’a Mikkelsen’a, którego znamy z roli w „Jabłku Adama” czy „Casino Royale”. Film niesamowicie wciągający i poruszający aktualne problemy społeczne. Pozycji w repertuarze oczywiście jest znacznie więcej, nie mniej jednak to moi zdecydowani faworyci na nadchodzący weekend. Szczegółowy repertuar znajdziecie TU .

Moi drodzy nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam udanego weekendu

Maja Jasnos

Poprzedni artykułPolecamy: 13 wojen i jedna
Następny artykułPrzysmaki wielkanocne na stołach