Strona główna Kultura Pokaz specjalny: „Pokój” i „Miliard szczęśliwych ludzi”

Pokaz specjalny: „Pokój” i „Miliard szczęśliwych ludzi”

0

Pierwszy zdobył szereg nagród, drugi nominacji. Świdnicki Klub Filmowy zaprasza na pierwszy w Świdnicy pokaz „Pokoju” Macieja Bochniaka, krótkometrażowego obrazu z udziałem znanego świdnickiej publiczności Julka Chrząstowskiego, a także prezentację „Miliarda szczęśliwych ludzi” – dokumentu zrealizowanego przez tego samego reżysera w 2011 roku.

Co: „Pokój”, „Miliard szczęśliwych ludzi”

Gdzie: sala teatralna ŚOK-u, Rynek 43

Kiedy: 1.02.2013, godz.18.00

Wstęp wolny

Pierwszy film to groteskowa, ciekawie skonstruowana historia pewnego tajemniczego pokoju, który staje się tematem reportażu telewizyjnego. Do miejsca, w którym miało dojść do kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi, dociera ekipa lokalnej telewizji. Kiedy ta oczekuje na matkę – główną bohaterkę reportażu, wydarzenia nabierają nieprzewidzianego obrotu. Dochodzi do konfliktu miedzy realizatorami, a na światło dzienne zaczynają wychodzić mroczne sekrety mieszkańców domu. Nawarstwienie konfliktów, pogłębiające napięcie akcji, prowadzi do szczególnego, kulminacyjnego finału. „Pokój” Macieja Bochniaka i Sławomira Shutego został uhonorowany nagrodą dla najlepszego filmu fabularnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „żubrOFFka” w Białymstoku za „czarny humor, wykorzystanie w oryginalny sposób idei konstruowania filmu w filmie, za twórczą pracę aktorem” oraz Nagrodą Publiczności „Złota Ryba Multimediaoff” w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego w ramach Gdynia Film Festival w roku 2012 .

Druga propozycja filmowa to „Miliard szczęśliwych ludzi” – pełnometrażowy, dokumentalny obraz Bochniaka, ukazujący kulisy chińskiej przygody Bayer Full. najpopularniejszego polskiego zespołu… disco polo. Przyczynkiem do powstania filmu stało się podpisanie przez zespół kontraktu z chińską wytwórnią na 67 milionów płyt oraz jego egzotyczna trasa koncertowa po Kraju Środka. „Miliard szczęśliwych ludzi” to przede wszystkim antropologiczna analiza zderzenia dwóch zupełnie odmiennych kultur oraz dwóch osobowości – Sławomira Świerzyńskiego, lidera Bayer Full, i Krzysztofa Darewicza, dziennikarza i jednocześnie znawcy kultury chińskiej. Darewicz, zorientowany w potrzebach chińskiego odbiorcy, staje się głównym pomysłodawcą wprowadzenia na rynek azjatycki disco polo znad Wisły, wykonywanego w języku mandaryńskim. Ciekawy, wielowarstwowy dokument, ocierający się o zabawną groteskę, wypływającą z konstrukcji obrazu, ale przede wszystkim samego tematu filmu. W ubiegłym roku film Macieja Bochniaka został nominowany do Nagrody Magiczna Godzina Planete Doc Film Festiwal, Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz toruńskiej nagrody FROM POLAND. Film obejrzymy dzięki życzliwości Stacji HBO-producenta obrazu.

Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie Hurtownia Światła, ŚKF – Świdnicki Klub Filmowy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Tradycyjnie już w programie krótka prelekcja i dyskusja na temat zaprezentowanych obrazów.

ŚKF/opr.red.

Poprzedni artykułOskarżony o pedofilię
Następny artykułKto zasłużył na nagrodę?