Strona główna Wydarzenia Gryf i Smok łapa w łapę

Gryf i Smok łapa w łapę

3

W tym roku dzięki unijnemu wsparciu na polsko-czeskim pograniczu będzie realizowany świdnicki projekt zatytułowany „Świdnicki GRYF i Trutnowski SMOK” oraz adekwatny projekt miasta partnerskiego Trutnow pt. „Trutnovski DRAK i Świdnicki GRYF” – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

 W ramach projektu w Świdnicy zorganizowane zostaną trzy duże imprezy kulturalno-edukacyjne: Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych, Świdnicka Gryfiada, Święto Latawca – tzw. Dragonalia, a także szereg warsztatów tematycznych dotyczących modelarstwa, plastyki, muzyki i teatru – wylicza Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Z kolei w Trutnowie świdniczanie będą mogli uczestniczyć m. in. w korowodzie – Parada Smoków, festynie z okazji „Wejścia smoka na wieżę Ratuszową” oraz imprezie z okazji „Zejścia smoka z wieży Ratuszowej”.

Organizację imprez opieramy również o wspólne dzieje i losy m. in. księżniczki świdnickiej Anny – królowej Czech i jej męża cesarza Karola. Orszaki Anny i Karola przejdą w uroczystym pochodzie zaręczynowym przez Rynek w Świdnicy w czerwcu, w trakcie Świdnickiej Gryfiady – dodaje wiceprezydent Skórski.

Projekty realizują wspólnie miasto Świdnica przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i miasto Trutnow przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Trutnov – město draka“.

Inicjatywy polegają na przygotowaniu wspólnych imprez kulturalnych i edukacyjnych na rzecz rozwoju i współpracy transgranicznej PL-CZ. Istotę projektów stanowić będą imprezy promujące legendy (miejskie i herbowe), baśnie i historie obu miast. Wartość obu projektów to ok. 50 tys. euro z czego dofinansowanie unijne wyniesie do 95 proc.

Poprzedni artykułKto zasłużył na nagrodę?
Następny artykułSP 315 – pierwsza szkoła z klasami tanecznymi