Strona główna Kultura Festiwal Reżyserii tak, Festiwal Teatru nie

Festiwal Reżyserii tak, Festiwal Teatru nie

16

VI edycja Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy dostanie 50 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Zarząd nie dał ani grosza ani na Festiwal Teatru Otwartego, ani na Akademię Bachowską. O dotacje z dziedziny kultury ubiegało się ponad 280 stowarzyszeń z całego Dolnego Śląska. Do podziału był milion złotych, wnioski opiewały na ponad 13 milionów.

Podstawowym warunkiem uzyskania środków był bezbłędnie złożony wniosek. Pozytywną ocenę otrzymały zarówno Akademia Bachowska (wniosek im. J.S. Bacha), jak i organizowany w Świdnicy od 15 lat Festiwal Teatru Otwartego (wniosek LOT Księstwo-Świdnicko-Jaworskie). Akademia Bachowska chciała 50 tysięcy, Festiwal Teatru – 16 tysięcy. W gronie 66 beneficjentów znalazła się tylko jedna impreza ze Świdnicy – wspomniany już VI Festiwal Reżyserii Filmowej. Ten festiwal ma już zagwarantowane w budżecie Świdnicy 240 tysięcy. To jedna z najwyższych dotacji na działania kulturalne w mieście. Teatry Otwarte, które w lipcu do Rynku ściągają tłumy, od lat dostaje z miejskiego budżetu 50 tysięcy złotych.

Aplikacji ze Świdnicy i powiatu o dotację z Urzędu Marszałkowskiego było znacznie więcej. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej wnioskowało o wsparcie dwóch wydarzeń – Gali Parowozów (20 tys. zł) i Miasta Dzieci (11, tys. zł), Stowarzyszenie Kobiet w Świdnicy o dotację na Muzyczne Ogrody Dolnego Śląska (161, 55 tys. zł), Liga Kobiet Polskich – na Festiwal „Okiem Młodych” (15 tys. zł). Wnioski zostały odrzucone z powodu błędów formalnych.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego planuje jeszcze jedno rozdanie środków na działania kulturalne w tym roku. Wnioski na wydarzenia, organizowane po 1 września, będzie można składać od 1 czerwca do 1 lipca. Do rozdania jest pół miliona złotych.

Poprzedni artykułW drodze do kariery
Następny artykułPewne zwycięstwo Polonii ze Stalą