Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: W drodze na Ślężę

ZnaneNieznane.pl: W drodze na Ślężę

0

Dlaczego warto przyjechać do miejscowości Tąpadła?

Aby dostać się do niej dostać,  należy jechać ze Świdnicy w kierunku Sobótki, przez Jagodnik i Wiry. Dojeżdżając do wsi Tąpadła jedziemy prosto. Po lewej stronie mijamy dwór z XVIII w. Na uwagę zasługuje studnia wewnątrz budynku, stylowa powozownia ze stajniami, rzeźba elektora z Drezna oraz pochodząca z Legnicy figura nad wejściem. Po około 800 m dojeżdżamy do boiska gdzie można zostawić pojazd.

Wieś pomimo swojego położenia u podnóża Ślęży i Raduni w odległości ok. 2 km drogą na północny-wschód od Przełęczy Tąpadła, nie jest zbyt dobrze znana. Stanowi ona doskonały punkt wypadowy w masyw Ślęży. Dojście na szczyt Ślęży zajmuje około 50 min. Taki sam czas potrzebny jest, aby dotrzeć na Radunię, Czernicę czy Łąkę Sulistrowicką.

Na zboczu góry Czernica znajduje się była Kopalnia Chromitu, eksploatowana w latach 1890-92. W latach 1940-43, rudy chromitu wydobywali więźniowie z filii obozów koncentracyjnych, ulokowanych na terenie wsi. Kopalnia ta od wielu lat jest celem wypraw grup speleologicznych.

Miłośników przyrody zapewne zainteresuje bogata flora i fauna okolicznych gór i lasów. Rezerwat Góra Radunia słynie z obfitości paproci i roślin naczyniowych, których są tutaj 193 gatunki. W okresie zimowym służy za schronisko dla nietoperzy. Dodatkową atrakcją są tutejsze pająki, których jest 370 gatunków, co stanowi ponad połowę gatunków występujących w całej Polsce.

Rezerwat Łąka Sulistrowicka słynie głównie z bogactwa florystycznego, a także z występowania jadowitego pająka. W wolnej chwili można rozbić biwak i rozkoszować się niezwykle czystym powietrzem oraz pojeździć konno.

Historia

Tąpadła jako wieś sołecka należała do dóbr klasztoru augustynianów z klasztoru NMP Marii na Piasku we Wrocławiu. Jej nazwa pochodzi od słowiańskiego Tampadla, co oznacza „miejsce gdzie stoi świątynia”.

Pierwsze wzmianki znajdują się w dokumencie księcia Henryka I pochodzącym z 1209 r. Dotyczyły one rozgraniczenia posiadłości klasztornych i książęcych wokół góry Ślęży oraz potwierdzenia posiadania przez klasztoru szeregu wsi. W 1401 r. Mikołaj Herda sprzedał sołectwo niejakiemu Mikołajowi Reychel. Wspomniany wcześniej dwór został rozbudowany w 1730 r.przez kolejnego sołtysa Jana Jerzego Heina, który zakupił sołectwo w 1719 r. W 1919 r.dwór nabył wrocławski adwokat Erich Bohn, który w latach 1919-25 dokonał jego odbudowy. Sołectwo w rękach Bohna znajdowało się do 1945 r. W 1428 r. wzmiankuje się wielki pożar we wsi. Przez wiele wieków wieś nie mogła podźwignąć się z ruin. W 1576 r. liczyła tylko 15 domów. Kolejny raz Tąpadła zostały zniszczone podczas wojny 30-letniej.

Na początku XIX w. Tąpadła miały za sobą ciężkie czasy, były wsią ludną i uprzemysłowioną. Prosperował tu młyn, browar i gorzelnia, karczma a także szkoła, do której uczęszczało około 100 dzieci. W 1842 r. cała wieś została strawiona po raz kolejny przez wielki pożar.

Co można tam robić?

  • Założyć bazę wypadową na okoliczne szlaki.
  • Będąc na szczycie Czernicy podziwiać okoliczną panoramę.
  • Pojeździć konno.
  • Zakupić prawdziwie ekologiczny miód pochodzący z flory Masywu Ślęży.
  • Zakochać się w niezwykłym klimacie tego miejsca.

Czego nie wolno pominąć?

  • Zabytkowego dworu z XVIII w.
  • Kopalni chromitu na Czernicy.
  • Spacerów i wędrówek.
  • Wycieczek rowerowych.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Poprzedni artykułWinter Silesian Cup na półmetku
Następny artykułPolecamy: Zygmunt Bauman „To nie jest dziennik”