Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Szaleństwa na Łysej Górze

ZnaneNieznane.pl: Szaleństwa na Łysej Górze

0

Dlaczego warto przyjechać na Łysą Górę?

Trzy nartostrady o łącznej długości 3 km oraz 6 wyciągów narciarskich oferuje stacja położona zaledwie 10 km od Jeleniej Góry. Roztacza się stąd widok na wszystkie strony świata: Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Pogórze Kaczawskie. Istniejąca tam szkoła narciarska powstała w 1970 r. – tradycja, doświadczenie i dobrze zorganizowane zaplecze. A to wszystko w gminie Jeżów Sudecki. Położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, powiat jeleniogórski, na wzgórzach Gór Kaczawskich.

Atrakcją Gór Kaczawskich jest kolonia rozrodcza karlika malutkiego, czyli jednego z licznych gatunków nietoperzy liczy co najmniej 200 osobników i jest obecnie jedną z największych kolonii tego gatunku w województwie dolnośląskim. Oprócz karlika malutkiego, nocka wąsatka i nocka Brandta chiropterolodzy za pomocą detektorów oznaczyli w Dobkowie jeszcze 9 innych gatunków nietoperzy. Te pożyteczne latające myszy bez ogonów budzą zwykle skrajne emocje. Faktem jest bezsprzecznym, iż w Dobkowie i okolicach można nie martwić się o preparaty antykomarowe. Wszelkie, żądne naszej krwi komarzyce, nie mają szans przy takiej ilości nietoperzy.

Góry Kaczawskie to polska Mekka poszukiwaczy agatów – pięknych, półszlachetnych, powulkanicznych kamieni. Najciekawsze z nich można znaleźć w kamieniołomie w Lubiechowej – agaty czarno białe i ametysty. Nowy Kościół, Różana, Sokołowiec oferują agaty w różowym porfirze a kamieniołom Przeździedza piękne agaty wstęgowe.

Historia

Kilkanaście milionów lat temu nad Pogórzem i Górami Kaczawskimi unosiły się kłęby gazów i pyłów wulkanicznych. Spod ziemi dobiegały dziwne, głuche odgłosy, powodowane trzęsieniami. Okolice przypominały obraz znany z kamieniołomów w zachmurzone dni. Pozbawione roślinności szare zbocza wulkanów, pokryte stygnącą lawą. Ten obraz zniszczenia był jednak tylko pozorny. Powoli powstawał bowiem niezwykły teren pełen różnorodnych bogactw. Kraina Wygasłych Wulkanów stała się miejscem przyjaznym człowiekowi.

Co można tam robić?

 • Nauczyć się panować nad nartami i snowboardem. Instruktorzy są zawodowcami o nieograniczonej wręcz cierpliwości.
 • Wyjechać o poranku na spacer w siodle.
 • Odbyć szkolenia szybowcowe, loty widokowe samolotem itp. na lotnisku w Jeżowie Sudeckim.
 • Wędrować podziwiając górskie panoramy.

Czego nie wolno pominąć?

 • Radzimowic, czyli najmniejszej miejscowości w Sudetach. Stara Góra – nazwa funkcjonująca głównie wśród geologów – to dawniej miejsce wydobywania i przetwarzania rud miedzi, żelaza, arsenu, złota i srebra, a także pirytu.
 • Góry Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim.
 • Jazdy na nartach i snowboardzie.
 • Wędrówek górskich i wycieczek rowerowych.

Imprezy i wydarzenia

 • Wiosenny Bieg do Kotła Łomniczki w Karpaczu – maj.
 • Dymarki Kaczawskie” w Leszczynie, impreza w jednym z najciekawszych ośrodków dawnego górnictwa i hutnictwa w Polsce. Można tu samemu wykuć podkowę – czerwiec.
 • Kaczawskie warsztaty artystyczne w Dobkowie – sierpień.
 • Zawody cross-coutry odbywające się na stoku Łysej Góry w Dziwiszowie. Rozgrywają się w każdą ostatnia niedzielę miesiąca począwszy od maja do września.
 • Pożegnanie Jesieni w Kowarach – listopad.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Poprzedni artykułZ wypożyczalni: Pęknięcia
Następny artykułCzary Penelopy: Świąteczne ciasto o wielu nazwach