Strona główna Magazyn Kino Z wypożyczalni: Pęknięcia

Z wypożyczalni: Pęknięcia

0

Nakręcić dobry film będący po części melodramatem i thrillerem nie jest łatwo. Być może dlatego tak mało produkcji można zaliczyć jednocześnie do obu tych gatunków. Widzowie poszukujący dobrego, porządnego melodramatu to nieco inna publiczność niż ta, która wybierze thriller, a żeby sprawić, by te dwie widownie spotkały się na jednej sali kinowej, czy obejrzały ten sam film, to wielka sztuka.

                Udało się to Jordanowi Scottowi, reżyserowi „Pęknięć”. Film stworzono na podstawie powieści Sheili Kohler.  Wszystko dzieje się w Anglii w latach trzydziestych XX wieku, wydarzenia są bardzo kontrowersyjne nawet dla nas, współczesnych, a gdy rozpatrzyć poruszony problem pod kątem czasu akcji, jest to wyjątkowo oburzający skandal obyczajowy. W dodatku – w katolickiej szkole i elitarnej społeczności. W dodatku – w Anglii.

W elitarnej szkole dla dziewcząt pojawia się Fiamma. Dołącza do grupy pływaczek, którą stanowią nierozłączne przyjaciółki – bardzo hermetyczne środowisko. Łączy je fascynacja do pływactwa, a także do ich trenerki… enigmatycznej i niezwykle pięknej Panny G. Fiamma od razu zyskuje wielką sympatię nauczycielki, co niesie za sobą jeszcze większą nienawiść ze strony dziewcząt. Z czasem czysto platoniczne uczucie Panny G. do nastolatki przeradza się w chorą obsesję, która pociąga za sobą lawinę skutków.

Charyzmatyczna uroda i wielki talent aktorski Evy Green, odtwórczyni roli Panny G., to jeden z silniejszych atutów tego filmu. Publiczności znana m.in. z obrazów „Mroczne cienie” czy „Casino Royale” przeraża jako piękna nauczycielka zafascynowana uczennicą. Role bardzo trudno pod względem psychologicznym, jednak Eva Green doskonale sobie z nią poradziła!

W „Pęknięciach” na uwagę zasługują szczególnie zapierające dech w piersiach zdjęcia (sceny skoków do wody i piękne, angielskie widoki) oraz kostiumy. Kostiumograf wykazał się doskonałą wiedzą o tamtym czasie, wyjątkowe jest też dopasowanie ubioru Panny G. do jej charakteru.

Serdecznie polecam  – niezwykły film o nietuzinkowym temacie. Mimo złożoności postaci chyba każdy – miłośnik dramatu, thrillera, melodramatu  – odnajdzie się w „Pęknięciach”.

Adrianna Woźniak

Poprzedni artykułJak kupić bezpieczne zabawki?
Następny artykułZnaneNieznane.pl: Szaleństwa na Łysej Górze