Strona główna Kultura Nikt nie chce kina

Nikt nie chce kina

17

Fiaskiem zakończył się trzeci już przetarg na kino Gdynia w Świdnicy. Mimo że władze miasta zadeklarowały chęć przejęcia obiektu, właściciel, Odra Film, idzie w zaparte i zapowiada kolejną próbę sprzedaży. – Do tego zobowiązuje nas uchwała zarządu województwa – przekonuje dyrektor Andrzej Białas.

Odra Film chciała sprzedać kino po cenie obniżonej z pół miliona do 351 tysięcy złotych. Nie zgłosił się jednak ani jeden oferent. Identycznie było podczas dwóch poprzednich przetargów, mimo że pojawiali się inwestorzy wstępnie zainteresowani obiektem. – Zastanawiamy się, co robić dalej – mówi dyrektor Białas. – Nie wiem w tej chwili, czy ogłosimy następny przetarg, czy wybierzemy inną formę sprzedaży. Decyzje zapadną po Nowym Roku.

Widzowie ostatni seans w kinie Gdynia obejrzeli 31 maja tego roku. Historia obiektu sięga lat 20-tych XX wieku. 20 czerwca 1921 roku w kinie wyświetlono pierwszy, niemy film. Obiekt w 1924 obiekt przejął Artur Brandt i wówczas kino zyskało nazwę Schauburg Niederstadt. Po II wojnie światowej kino pod nazwą Gdynia otwarto 7 lipca 1945 roku.

Poprzedni artykułZagłębie bezkonkurencyjne w turnieju oldbojów
Następny artykułMilion zmywarek w rok