Strona główna Temat dnia Przygotowania do pracy

Przygotowania do pracy

4

Kreatywność, chęć rozwoju, pomysłowość, sumienność, doświadczenie, kultura osobista i nawet ubiór – lista wymagań wobec przyszłych pracowników w branży hotelarskiej i turystycznej jest bardzo długa. – Naprawdę mamy ogromny wybór. Na jedno miejsce pracy zgłasza się nawet setka kandydatów. Dlatego warto wiedzieć, jak wygrać ten wyścig – przekonuje Agnieszka Trzcińska. Menadżerka hoteli Arkadia w Legnicy i Wałbrzychu była jednym z gości Forum Zawodowego, zorganizowanego dzisiaj w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Wśród prelegentów byli także Aleksandra Dziadowiec, Jakub Rostkowski z Hotelu Fado w Świdnicy i Hanna Dylewicz – Kohut z Hotelu Nowodworskiego w Legnicy. Praktyków i być może przyszłych pracodawców z dużym zainteresowaniem słuchali uczniowie ZSHT, Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy, Zespołu Szkół nr 7 i Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie. Wszystkie kształcą w zawodach gastronomicznych i hotelarskich.

– Kiedy ja zaczynałam pracę w zawodzie, szkół tego typu w Polsce było 5. Było na pewno łatwiej. Dzisiaj samo świadectwo, nawet z dobrymi ocenami nie wystarczy – tłumaczy Agnieszka Trzcińska. – Chcę pokazać uczniom, że niezwykle ważne jest zdobywanie dodatkowych doświadczeń, udział w stażach, wymianach międzynarodowych, praktykach w dobrych hotelach. W szkołach takie możliwości są tworzone, czego przykładem jest choćby świdnicka “hotelarka”. Lista międzynarodowych projektów, miejsc, gdzie uczniowie mogą zdobywać praktyki, jest imponująca.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę z coraz wyższych wymagań, jakie rynek pracy stawia przed naszymi absolwentami – dodaje Al;dona Liszka, dyrektorka ZSHT. – Kiedy szkoła powstawała ponad 20 lat temu, byliśmy pionierami w regionie. Teraz takich szkół jest w Polsce 600, a może 700. Jestem przekonana, że nasza oferta, nastawiona bardzo mocno na zdobywanie dodatkowych umiejętności, na kontakty z przyszłymi pracodawcami – jak choćby podczas takiego forum – jest atrakcyjna i nadąża za wymaganiami. Trzeba tylko chcieć z tego korzystać. Dowodem na to, że można osiągnąć sukces, są nasi absolwenci, którzy dzisiaj poprowadzą panele tematyczne, a są nimi Magdalena Betlej, menagerka gastronomii hotelu Jugowice, Piotr Garbaciak, właściciel gospodarstwa agroturystycznego i Marcin Grzelka, prezes zarządu Ogólnopolskiego Centrum Logistyki Szkoleniowej.

– Kandydaci do pracy w hotelu muszą pamiętać, że będą wykonywać zawód służebny, że będą stawali codziennie przed trudnymi sytuacjami, wymaganiami klientów, którzy zawsze mają rację. Muszą pamiętać, że od nich zależy, czy hotel będzie działał z powodzeniem, czy pozyska nowych gości, a wiec, czy zarobią więcej – tłumaczy Agnieszka Trzcińska. – Dzisiaj skoncentrowałam się na podpowiedziach, jak z sukcesem przejść rozmowę kwalifikacyjną. Może cześć informacji wydawała się banalna – jak choćby te, że trzeba się schludnie ubrać, nie spóźnić i wiedzieć coś o miejscu, w którym chce się pracować.

– Takie tematy na okrągło wałkujemy w szkole, ale punkt widzenia pracodawcy jest bardzo cenny – o korzyściach z udziału w forum mówi Feliks Radziewicz, jeden z uczniów świdnickiej szkoły. – Dla mnie bardzo istotne było poznanie kilku hoteli, które tutaj się zaprezentowały. Zaskoczyła mnie także informacja, jak szybka może być ścieżka awansu w zawodzie, do którego się przygotowuję. Takie spotkania są impulsem, by starać się jeszcze bardziej. Bez tego osobistego zaangażowania i świadomości celu o sukcesie można zapomnieć, a ja chce go osiągnąć.

Jak informuje Aldona Liszka, świdnicką szkołę kończy co roku około 100 osób. 30% z nich trafia bezpośrednio do zawodu, część wybiera studia wyższe.

 asz