Strona główna Temat dnia Kłopoty z dworcem Świdnica Miasto

Kłopoty z dworcem Świdnica Miasto

18

Sierpniowa plajta wykonawcy gruntownego remontu dworca Świdnica Miasto niemal na samym finiszu inwestycji spowodowała niemałe problemy. Jednym z nich jest wycofanie się z umowy najemcy restauracji dworcowej.

W czerwcu przetarg na wynajęcie powierzchni 357 m2 wygrała firma Cztery Smaki Świata. W planach było zagospodarowanie większej sali na tanią restaurację, mniejszej – na salę bankietową. Miał powstać także letni ogródek.  Upadek spółki Integer spowodował poważne opóźnienia i najemca nie zdecydował się na czekanie. Miejski Zarząd Nieruchomości ogłosi kolejny przetarg, ale termin jest uzależniony od zakończenia remontu.

W tej chwili zakończyła się już inwentaryzacja prac wykonanych przez wrocławską firmę. Stan zaawansowania inwestycji oceniono na 70%, a wykonawca otrzymał ok. 5 milionów złotych. – Obecnie przygotowujemy specyfikację na przetarg, który ma wyłonić nowego wykonawcę na dokończenie prac w ramach przebudowy budynku dworca – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. – Przetarg chcemy ogłosić jeszcze w październiku i gdy przyniesie pozytywny rezultat, to jeszcze przed końcem roku poznamy wykonawcę. Jeśli złożona oferta nie będzie satysfakcjonująca, ogłosimy drugi przetarg i prace te połączymy z dalszymi etapami budowy Centrum Przesiadkowego. Po zakończeniu procedury przetargowej będą znane też dokładne terminy zakończenia prac.

Całość kosztów przy centrum opiewa na ok. 24 mln zł. W tym ok. 8 mln zł pochodzić będzie z budżetu miasta, a  ok. 16 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza samorząd województwa. Zgodnie z aktualną umową o dofinansowanie roboty powinny się zakończyć we wrześniu 2014 r. Oprócz gruntownej renowacji dworca zaplanowano jeszcze kolejne etapy:

  • II etap – budowa dworca autobusowego. Perony, z których dziś odjeżdżają autobusy przy ul. Kolejowej zostaną przeniesione pod nowe wiaty przy dworcu PKP. W ich miejsce powstaną parkingi;
  • III etap – budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi dworca PKP. Przejście podziemne umożliwi połączenie ul. Kolejowej z dworcem PKP, co będzie stanowiło dogodne przejście dla podróżnych.
Poprzedni artykułPlac zabaw w każdej dzielnicy
Następny artykułŚwidnickie dzieci dla królowej [FOTO]