Strona główna Kultura Gaudeamus po raz piąty

Gaudeamus po raz piąty

4

Pierwszą, okrągłą rocznicę świętuje Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dziś jest aż 180 studentów i aż trudno uwierzyć, że zaczęło się od towarzyskich rozmów. – Jedna pani drugiej pani coś tam zaczęła szeptać i tak zaczęliśmy przymiarki do stworzenia uniwersytetu – mówiła podczas uroczystej gali jubileuszowej, połączonej z rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego,  prezes Krystyna Lasek. Ta wyjątkowa szkoła zaczęła działać 1 października 2007 roku.

– Wszyscy znajomi straszyli mnie emeryturą, a to że samotność, a to że nuda, wreszcie depresja i choroby. Nic podobnego! Nareszcie mam możliwość i czas, by realizować swoje pasje, zdobywać nową wiedzę i przyjaciół – opowiada Maria Łukaszewicz, jedna ze współzałożycielek i – jak przyznaje ze śmiechem – studentka już po wieczność. – Mamy kilkanaście propozycji- zajęcia z psychologii, komputerowe, plastyczne, taneczne, teatralne, jogę,  lektoraty z j. angielskiego, niemieckiego i czeskiego, działa prężnie sekcja turystyczna i  koło brydżowe – wylicza Halina Borkusz. Do tego wykłady, poświęcone m.in. historii i udział w wielu projektach, promujących zdrowie i zdrowy styl życia.

– Jesteśmy wszyscy dowodem na to, że apetyt na życie nigdy się nie kończy i jest zupełnie niezależny od wieku – przekonywała Krystyna Lasek. Dodała, że Uniwersytety Trzeciego Wieku pełnią coraz istotniejszą rolę choćby z powodów demograficznych. ŚUTW od początku wspierają samorządy miasta i powiatu.  Starosta Zygmunt Worsa i prezydent Wojciech Murdzek zostali uhonorowani tytułami przyjaciół Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W historii UTW po raz drugi przyznano tytuł Honorowego Członka, a została nim Władysława Chodorowska. Pierwszym wyróżnionym był najstarszy student – 93-letni Mikołaj Nowosad.

– Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich – zapewniają obecni studenci. Zapisy przyjmowane są w każdą środę od godziny 11.00 do 13.00 w Sudeckim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33.

asz

Poprzedni artykułNaturhouse: Uwaga na nadwagę
Następny artykułSkwer przy ul. Franciszkańskiej zmieni swoje oblicze