Strona główna Temat dnia Skwer przy ul. Franciszkańskiej zmieni swoje oblicze

Skwer przy ul. Franciszkańskiej zmieni swoje oblicze

34

Rozpoczyna się gruntowna przebudowa skweru przy ul. Franciszkańskiej. Na ten cel Świdnica otrzyma aż 70-procentową unijną dotację.

Skwer ten sąsiaduje ze świdnickim Rynkiem, dlatego chcemy znacząco poprawić jego estetykę. Prace zakładają nowe i efektowne zagospodarowanie placu, który zupełnie zmieni swoje oblicze – tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Nowy plac po przebudowie ma się stać miejscem do rekreacji. Projekt „Rewaloryzacja przestrzeni publicznych kwartałów Starego Miasta – przebudowa terenu przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy”, bo taka jest jego pełna nazwa, już trwa. W ramach I części przeniesione zostaną śmietniki z centralnej części placu i zyskają nową obudowę. Gruntowne prace rozpoczną się w drugiej połowie października i będą polegały na przebudowie ponad 1090 m2 placu. Najpóźniej do 15 maja 2013 r. wymieniona zostanie nawierzchnia i na nowo zaaranżowane zostaną tereny zielone wraz z nasadzeniem drzew i krzewów.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość prac opiewa na ponad 624 tys. zł, z czego ponad 404 tys. zł Świdnica otrzyma w formie dotacji.

W centralnym miejscu placu przewidziano miejsce na Skrzynię Pamięci Świdniczan. To akcja, którą prowadzi redakcja „Wiadomości Świdnickich”. Ma na celu wspólne zebranie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Symbolizować może to np. granitowa torebka, wykonana przez artystkę Ewę Solimę, ale o tym zdecydują sami mieszkańcy.

Poprzedni artykułGaudeamus po raz piąty
Następny artykułFirmy rodzinne – sposób na kryzys?