Strona główna Bez kategorii Zdążyć przed rakiem. Niezwykła wystawa

Zdążyć przed rakiem. Niezwykła wystawa

4

”Amazonki 2011” to projekt, który został zrealizowany przez duet artystyczny: fotografkę Katarzynę Piwecką i Ewę Rzyczniak (obie na fotografii) odpowiedzialną za wizaż i stylizację. Od 10 do 16 września 2012 niezwykłe fotografie będzie można obejrzeć w Galerii Świdnickiej. To inicjatywa Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonek i dr Haliny Szymiec-Raczyńskiej. Galeria udostępnia swoja przestrzeń na prezentację niezwykłych zdjęć, które w tej chwili wędrują po Polsce, by z jednej strony zachwycić artyzmem, z drugiej – uzmysłowić, że rak piersi to choroba groźna, ale uleczalna.

– Tą wystawą chcemy się włączyć w akcję „Mam haka na raka”. Zdjęcia pokazują kobiety, którym udało się wyzdrowieć. Wciąż jednak zbyt wiele jest takich, dla których czasu jest zbyt mało – mówi Kazimiera Zając, prezes świdnickich Amazonek.

W dniu otwarcia wystawy, 10 września, gośćmi specjalnymi będą pracownicy Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Od 11.00 do 14.00 będzie można skorzystać z ich porad, a także przejść krótki kurs samobadania piersi na specjalnie przygotowanym fantomie. Około 11.00 przybędzie także dr Halina Szymiec-Raczyńska, w tej chwili także posłanka, od lat zaangażowana w akcje profilaktyczne, dotyczące chorób nowotworowych u kobiet.

Twórczynie przepięknych prac inspiracji szukały wokół siebie.

– Pomysł narodził się ze społecznych pobudek związanych z ogólną potrzebą podniesienia świadomości na temat kobiecych problemów, które nierzadko bywają tematami tabu. Kult kobiety bez skazy, idealnej matki, żony i gospodyni jest daleki od rzeczywistości, bowiem codziennie borykamy się z chorobami kobiecymi, niepłodnością, uzależnieniami, menopauzą, nerwicą, depresją, które czynią nas niedoskonałymi. Nie mamy odwagi o tym mówić, a otoczenie nie chce słuchać” — wyjaśnia Ewa Rzyczniak,.

Autorki raz w roku realizują cykl sesji zdjęciowych, których tematem przewodnim jest ważny problem społeczny dotykający kobiety. Cykl przedstawianych fotografii ukazuje dziesięć bohaterek. Są to kobiety w różnym wieku i z różnymi kolejami losu. Akceptujące swój wygląd, świadome własnej wartości, ponieważ kobiece piękno nie ogranicza się wyłącznie do jednego elementu. Prowadzą zwykłe życie, pracują, wychowują dzieci, udzielają się na różnych obszarach życia społecznego i pomagają tym, które są na początku tej trudnej drogi. Amazonki nie traktują już choroby, jako zdradę ze strony własnego organizmu lub jako niesprawiedliwość losu. Nie boją się odrzucenia a utrata piersi nie narusza już ich indywidualnego obrazu i nie powoduje negatywnej samooceny. Osobiste doświadczenia i przeżycia Amazonek pomagają wytrwać kobietom, które są na początku choroby.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych każdego roku blisko trzynaście tysięcy kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi – ponad pięć tysięcy z nich umiera. W jaki sposób zatrzymać jego niszczycielską potęgę? Bardzo często wystarczy odpowiednio wczesna diagnoza. Niestety brak właściwej edukacji profilaktycznej pozwala nowotworowi na obfite żniwo.

Rak piersi to najważniejszy problem zdrowotny Polek, szczególnie po menopauzie, gdyż aż w osiemdziesięciu procentach przypadków dotyka on kobiety pomiędzy 45 a 69 rokiem życia. Na jeden nowotwór złośliwy przypada dziesięć innych – łagodnych i niegroźnych. Właściwa edukacja i profilaktyka badań ograniczy znacznie statystykę zachorowań.

Zapraszamy serdecznie na niezwykła wystawę „Amazonki 2011” i na spotkanie profilaktyczne.

Poprzedni artykuł074 zgłasza się
Następny artykułJest już druga część Encyklopedii Świdnicy