„Niepełnosprawni Aktywni” tak nazywa się spółdzielnia socjalna, która w piątek, 21 września świętowała dwulecie swojego istnienia w towarzystwie przedstawicieli władz miasta, powiatu i jednostek zajmujących się pomocą potrzebującym.
– Dwa lata istniejemy i nas nie zawiedliście. Jesteśmy jedną z nielicznych spółdzielni, którą tworzą w całości osoby niepełnosprawne. Od początku mogliśmy liczyć na bardzo dużą pomoc również miasta – mówiła Bernadetta Przyborowska ze Świdnickiej Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „Niepełnosprawni Aktywni” i dodała: – Na co dzień zajmujemy się porządkowaniem grobów, w Urzędzie Miejskim prowadzimy punkt ksero. Dostarczamy pocztę do klientów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Naszą pracą chcemy dać też nadzieję innym, że warto próbować. Ludziom zdrowym nie jest łato znaleźć pracę, a co dopiero niepełnosprawnym. Teraz czujemy się potrzebni ludziom.
– Cenię sobie, że udało się stworzyć spółdzielnię, która nie tylko niesie pomoc innym, ale również osobom niepełnosprawnym pomaga i pozwala mimo różnych przeszkód oraz trudności na wyjście z domów. Życzę, by kolejne pomysły się udawały i chciałbym podziękować za ofiarną pracę uśmiech i życzliwości, na którą mogą liczyć osoby odwiedzające Urząd Miejski – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
***
Czym jest spółdzielnia socjalna?
Spółdzielnia socjalna to szansa dla ludzi w szczególnej sytuacji, zagrożonych marginalizacją ze względu na bezrobocie, czy niepełnosprawność. Jest to przedsiębiorstwo społeczne, które łączy w sobie pracę zarobkową z działalnością przynoszącą pożytek dla całego społeczeństwa w myśl zasady „przez ludzi, dla ludzi”, a więc cechy firmy komercyjnej i organizacji pozarządowej. Praca w spółdzielni daje szansę powrotu do życia społecznego i aktywności na rynku pracy.
Więcej informacji o świdnickiej spółdzielni: www.niepelnosprawniaktywni-swidnica.org.