Strona główna Kultura Taka miłość nie ma szans

Taka miłość nie ma szans

0

Ona, współwinna morderstwa, odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności. On za kratkami spędzi resztę swojego życia. Nigdy nie widzieli się osobiście, ale wiedzą o sobie prawie wszystko. Od ośmiu lat spotykają się dzięki wideolistom – ona nagrywa krótki film, który potem on ogląda i odsyła jej odpowiedź.

Tak w skrócie można opisać „Rozmowę” w reżyserii Piotra Sułkowskiego – zwycięski film IV edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, który obok „Wycieczki” Bartosza Kruhlika był wyświetlany wczoraj podczas specjalnego pokazu w świdnickim areszcie śledczym w ramach tegorocznej edycji Festiwalu.

Przemijanie i rozłąka – to główne tematy, które pojawiają się w wyświetlanych obrazach. Aresztantów szczególnie poruszył film Sułkowskiego. – Taka miłość nie ma szans. Owszem, ciągnie się już od dawna, ale to wszystko jest tylko dla zabicia czasu – mówił jeden z osadzonych. – Wiemy to z własnego doświadczenia. Wszystko umiera podczas spotkania na żywo.

Prawda jest taka, że w areszcie krążą nawet gotowce, które osadzeni wysyłają do aresztantek w innych placówkach. Jedną z najgorszych rzeczy w więzieniu jest nuda. A taki związek na odległość daje jakieś zajęcie – mówił pracownik aresztu.

Wśród świdnickich więźniów przeważały pesymistyczne opinie, ale pojawiło się też kilka świadectw broniących więzienną miłość  – Znam parę, która korespondowała między sobą i po odsiedzeniu wyroków wzięła ślub. Wszystko zależy od człowieka. Tak, to są wyjątki, ale się zdarzają.

Spotkania w areszcie śledczym są już stałym elementem Festiwalu „Okiem Młodych” w Świdnicy. – Cieszymy się, że osadzeni podzielili się z nami swoimi doświadczeniami i wzięli udział w dyskusji po filmach. Wzajemna rozmowa jest ważnym elementem resocjalizacji – mówili organizatorzy wydarzenia.

Piąta edycja Festiwalu potrwa jeszcze do jutra. Dziś zapraszamy jeszcze na ostatni blok konkursowy na godzinę 17:00 do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz na niezwykły film „La Machina” Thierrego Paladino o 19:00. O 21:00 jury przeprowadzi otwarte obrady, a już o 22:15 poznamy laureatów tegorocznego konkursu. Wszystkie szczegóły; www.okiemmlodych.pl. Zapraszamy!

SA

Poprzedni artykułSpółdzielnia z sukcesem od dwóch lat
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 9 [KONKURS]