Tour de Pologne wraca na Dolny Śląsk

  6

  Tour de Pologne UCI World Tour to najważniejszy wyścigi kolarski w Polsce i jedna z największych imprez sportowych w kraju. Po raz pierwszy od 2007 roku największy polski wyścig kolarski znów pojawi się na dolnośląskich trasach. Podczas dzisiejszej konferencji marszałek Rafał Jurkowlaniec,  organizator wyścigu Czesław Lang oraz prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul prezentowali etapy prowadzące przez nasze województwo.

   

  Głównymi bohaterami spotkania byli jednak pochodzący z Dolnego Śląska kolarze m.in. Maciej Bodnar, który świetnie zaprezentował się w tegorocznym Giro d`Italia, jego brat Łukasz Bodnar, który pojedzie w tegorocznym TdP w reprezentacji Polski oraz Bartosz Huzarski, który podczas 10. etapu Giro d`Italia 2012 zajął drugie miejsce i przez dłuższy czas utrzymywał się w czołówce klasyfikacji generalnej. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli również udział triumfatorzy Tour de Pologne sprzed lat: Henryk Charucki, który wygrał w 1979 roku oraz Jan Brzeźny, który zwyciężył w 1978 i 1981 roku. Marszałek Jurkowlaniec życzył powodzenia najlepszym polskim kolarzom, na szczęście wręczył im stroje kolarskie z logo „Dolny Śląsk”.

  Przez Dolny Śląsk prowadzić będą dwa pierwsze etapy wyścigu. Rywalizacja rozpocznie się w Karpaczu, a dzień wcześniej ekipy biorące udział w TdP zostaną zaprezentowane kibicom na Rynku w Jeleniej Górze. Na I etapie (10.07), z Karpacza do Jeleniej Góry, znalazł się, szczególnie trudny podjazd na Orlinek, gdzie często decydowały się losy zwycięstwa w całym Tour de Pologne. Trasa drugiego etapu, z Wałbrzycha do Opola (11.07), wiedzie przez Kotlinę Kłodzką, a kolumna wyścigu przejedzie między innymi przez Kłodzko i Złoty Stok.  Parę godzin przed startem I etapu odbędzie się wyścig dla amatorów – Tour de Pologne Amatorów 2012. Etap zostanie rozegrany na tej samej trasie, na której ścigać się będą zawodowcy (z Karpacza do Jeleniej Góry). Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest jednym ze sponsorów Tour de Pologne (100 tys. zł) i Tour de Pologne Amatorów (45 tys. zł).

  ***

  W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do cyklu prestiżowej federacji kolarskiej UCI World Tour. Stał się tym samym jednym z 14 największych wyścigów kolarskich na świecie, w których obowiązkowo startuje 18 najlepszych zawodowych ekip. W tegorocznym Tour de Pologne weźmie udział 200 kolarzy z 24 zawodowych ekip kolarskich z Włoch, Francji, Hiszpanii, Kazachstanu, USA, Australii, Rosji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii oraz reprezentacja Polski. W tym roku na starcie staną min. byli mistrzowie świata Tom Boonen i Thor Hushovd, medaliści mistrzostw świata, zwycięzcy prestiżowych wyścigów, wśród nich również najlepsi polscy zawodnicy m.in. Łukasz i Maciej Bodnarowie, Bartosz Huzarski czy Marek Rutkiewicz.

   

  (Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego)

  Poprzedni artykułZłoty medal Mistrzostw Polski dla Stragony
  Następny artykułDziecko wraca do matki