Złoty Dzik dla reżysera “Daas” [FOTO]

  5

  5 festiwalowych dni, 5 sal kinowych, 5 filmów konkursowych, 55 filmów – dominantą na tegorocznym Festiwalu Reżyserii Filmowej była cyfra 5. Publiczność i organizatorzy zgodnie twierdzą, że wszyscy spisali się na „piątkę”. Złoty Dzik trafił do Adriana Panka, reżysera filmu „Daas”.

  Sama frekwencja była imponująca. W porównaniu z poprzednią edycją, kiedy rozdano 8 tysięcy wejściówek, wzrosła ona prawie o 100% – w tym roku Festiwal odwiedziło blisko 15 tysięcy widzów. Jak powiedział producent FRF, Stanisław Dzierniejko: „to przerosło oczekiwania wszystkich”. Potwierdził te słowa prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek – Trochę zainwestowałem i zaryzykowałem, ale warto było – miałem pewność, że jedyny na Świecie festiwal reżyserii filmowej odniesie sukces!

                  Organizatorzy nie pozwolili widzom na nudę. Festiwal po raz pierwszy gościł w kinie Cinema3D, co chwalą twórcy filmowi. Greg Zgliński i Lech Majewski zgodnie przyznali, że właśnie w świdnickim kinie dźwięk w ich filmach był doskonały – taki, jak zamierzali, kiedy tworzyli w studio. Najlepszy w Polsce. Ustanowiono też „nową tradycję” Festiwalu – każdy nagrodzony reżyser dostanie swoje krzesło reżyserskie, które stanie na placu obok nowo wybudowanej wieży ratuszowej.

                  Zakończenie Festiwalu poprowadzili Michał Chaciński i Katarzyna Figura, która, jak przyznaje, jest wielką fanką i przyjaciółką Świdnicy oraz FRF i wraca tutaj z ogromną przyjemnością – w ubiegłorocznej edycji Festiwalu dostała bowiem nagrodę specjalną. Po podziękowaniach organizatorów ogłoszono wyniki konkursu o Złotego Dzika V FRF. Nagrodę w postaci statuetki i 10 tysięcy złotych dostał Adrian Panek za film „Daas”, prezentowany w pierwszy dzień festiwalowy. Nie był on typowany przez widzów, ponieważ pytani o ulubione filmy konkursowe odpowiadali zgodnie: „Wymyk” lub „Sala Samobójców”. Jak sam reżyser stwierdził: „Bardzo się cieszę i jestem wzruszony, że ten film został zauważony przez tak wspaniałe jury. Jestem naprawdę dumny z tej nagrody!” Szczególnie, że był to jego debiut na dużym ekranie, a w produkcji wziął udział szereg polskich gwiazd, o czym opowiada w wywiadzie dla nas (wkrótce na Swidnica24.pl).

                  Przyznano jeszcze inne wyróżnienia, m.in. Nagrodę Specjalną Forum Filmowców Dolnośląskich dla Wojciecha Murdzka za wspieranie kultury i filmu na Dolnym Śląsku. Przyznano także nagrodę za recenzję stronicową, tu pierwsze miejsce zajęła Monika Majkowska z Wałbrzycha.

                  Zarówno widzowie, goście specjalni, jak i organizatorzy jednym głosem uznali tegoroczną edycję Festiwalu za wyjątkowo udaną i widzą w nim ogromny potencjał. Jak podsumował Wojciech Murdzek – Mam nadzieję, że FRF będzie służył wszystkim świdniczanom i nie tylko, że będzie dawał o sobie znać w życiu codziennym – nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czym jest reżyseria. To, że poznajemy wybory reżysera, jego problemy i dylematy sprawia, że bardziej doceniamy, lepiej rozumiemy i poznajemy tę niezwykłą pracę.

  Adrianna Woźniak

   

  • Pyśka

   Było świetnie 😉

  • tedzio

   Rozdano wejsciowki a na salach pustki.
   proponuje na przyszlosc sprzedaz wejsciowek za symboliczna oplate. dwa – trzy zlote za film.
   mowie o niedzieli gdy wyswietlane byly:
   fargo, fortepian i jakies nudy kutza.
   nie mniej jednak to jedyna okazja by moc skakac z sali do sali i testowac miejsca do najlepszego ogladania filmow.
   Ps. niektorzy testowali petting (co ich podjaralo na “fargo” – nie prubuje sie nawet domyslac 😛 ).

  • Zgadzam się z przedmówcą:
   – wejściówki płatne, nawet za symboliczne 2 zygasy
   – przestrzeganie limitów wiekowych (nawet zliberalizowanych),
   – ocewnikowanie oglądaczy – lub trzepanie teorebek na wejściu ze wszystkich browarów,

   Masa ludzi wzięła wejściówki, potem olała temat i się nie pojawiła. Frekwencję powinno się liczyć robiąc fotę publiki bezpośrednio przed seansem. Gdzie te 16k typa:)?

   Poraża wiek niektórych widzów. 10-latek i matrix, wybuchy histerycznego śmiechu przy strzelaninach – widać że CS na okrągło w domu leci, a mama tylko popkorn podsuwała pod paszczę siedząc na fotelu obok.
   Na “Sali samobójców” 13- i 14 latki pełny luz…
   Będzie lepiej:)

  • MISTER PIZZA

   SALA SAMOBÓJCÓW MOIM ZDANIEM KIEPSKI FILM. CO DO SAMEGO FESTIWALU – ŚMIECHY NA DŁUGU CZY GŁUPIE KOMENTARZE NA INNYCH FILMACH, SZELESZCZENIE CHIPSÓW – TO MINUSY. RESZTA NA PLUS. SŁYSZAŁEM O PUSTKACH – BYŁEM NA 5 FILMACH I ICH NIE WIDZIAŁEM.

  • fdgfgr

   zgadzam się. ale pewnie w przyszłym roku organizatorzy to uwzględnią – to dopiero V edycja, a pierwsza w kinie, więc organizacyjnie pewnie był młyn jeszcze. być może w przyszłym roku będzie to już ogarnięte. A jeśli chodzi o sam festiwal – super! w tym roku wyjątkowo udany! będzie tylko lepiej:)