Znanenieznane.pl: Zamek Grodno – witajcie w średniowieczu!

  0

  Dlaczego warto tam przyjechać?

  By dostać się na zamek Grodno, musicie udać się z Zagórza Śląskiego na wzgórze Choina. Tam, w środku lasu, na skale wznosi się budowla, której historia sięga XIII w. O zawiłych losach Grodna, możnowładcach i rycerzach rozbójnikach, dzięki którym zamek ochrzczono mianem Gospody Morderców, dowiecie się na miejscu od przewodnika.

  Przy wejściu do zamku przywita Was jedyna w Polsce Brama Lwów i ornamenty z XVI w., wykonane rzadką metodą malarską, zwaną sgraffito.

  Oprócz zwiedzania Grodna i komnaty tortur w podziemiach z wieloma zmyślnymi narzędziami (np. hiszpańskie łaskotki), możecie obejrzeć muzeum z okazami białej broni i olejnymi obrazami z XVIII i XIX w., galerię sztuki współczesnej, wystawę sztuki oblężniczej. Fanów mrocznych historii i pogromców duchów zainteresuje przykuty do murów szkielet księżniczki Małgorzaty i historia Białej Damy.

  Zamek Grodno był bohaterem reportażu o nawiedzonych miejscach w Górach Sowich. Ekipy telewizyjne buszowały na terenie zamku w poszukiwaniu skarbów. Materiał ukazał się w „Dzień Dobry TVN” oraz w magazynie „Focus” i „Focus historia”.

  Historia, legendy

  Legenda o księżniczce Małgorzacie, córce kasztelana jest znana od dziecka każdemu mieszkańcowi Zagórza. Jaką zbrodnię uczyniła, że ojciec rozkazał zamurować ją w lochu głodowym? Kto stracił głowę z miłości, by później stracić głowę z rąk kata? Czy Biała Dama na zamku to księżniczka Małgosia?

  Najnowsza legenda głosi, że na zamku ma powstać mini obserwatorium astronomiczne, punkt informacji ekologicznej rezerwatu oraz dalsze prace renowacyjne. Mamy nadzieję, że pogłoski staną się faktem.

  Co można tam robić?

  • Zwiedzić zamek i muzeum, wysłuchać wielu opowieści.
  • Postrzelać z łuku, poznać dawne życie na zamku, skosztować zamkowej kuchni,  obejrzeć inscenizacje historyczne w trakcie Jarmarku Średniowiecznego.
  • Spędzić wieczór przy ognisku na dziedzińcu i wyruszyć na nocne zwiedzanie zamku.
  • Zaaranżować ślubną sesję zdjęciową w romantycznej i oryginalnej scenerii zamku Grodno. Panna młoda na armacie, świeżo upieczony małżonek zakuty w dyby? Przysięgę ślubną młode pary mogą złożyć w pobliskim zabytkowym kościółku zbudowanym około 1500 r.

  Czego nie wolno pominąć?

  • Punkt widokowy na zamkowej wieży.
  • Studnia życzeń na dziedzińcu Grodna, którą, jak podają legendy, wybudował tatarski wojownik, wzięty do niewoli. Jeniec drążył studnię w litej skale, łamiąc szpadle i kilofy. Dwadzieścia lat musiało minąć, by na dziedzińcu stanęła 10-metrowa studnia a Tatar odzyskał wolność.
  • Stara lipa, pod którą odbywały się sądy, drzewo ma około 500 lat i jest pomnikiem przyrody.
  • Armata z okresu wojny trzydziestoletniej (XVII w.).

  Imprezy i wydarzenia

  • Jarmark Księżnej Agnieszki (Jarmark Średniowieczny) – kultura i życie ludzi z okresu średniowiecza, prezentacja wyrobów, inscenizacje historyczne, strzelanie z łuku, pokazy walk, tańce – maj.
  • Warsztaty plastyczne, ceramiczne i fotograficzne – lipiec.
  • Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Biała Dama” –  filmy wyświetlane nocą na dziedzińcu Grodna, pokazy sztucznych ogni, koncerty – sierpień.

  Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

  • Tama na Zalewie Bystrzyckim, potężna kamienna zapora, zabytek techniki, elektrownia wodna.
  • Jezioro Bystrzyckie – najpiękniejsze jezioro zaporowe w Sudetach, wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych.
  • Stalowa kładka dla pieszych wisząca nad jeziorem – niestety nadszarpnięta zębem czasu i zamknięta.

  www.znanenieznane.pl

  Poprzedni artykułCzary Penelopy: Zupa z czerwonej soczewicy
  Następny artykułMagazyn Swidnica24.pl w prezencie