Zaśpiewały dla Afryki

  0

  W ostatni  weekend w belgijskim mieście Maldegem zabrzmiała „Muzyka dla życia”. Na zaproszenie młodzieżowej organizacji miast partnerskich w projekcie udział wzięły 3 uczennice z gimnazjów w gminie Świdnica. „Music for life” to humanitarny projekt, realizowany przez młodzież z miasta Maldegem, którego głównym celem jest zbiórka środków finansowych na rzecz uzdatnia źródeł wody pitnej w Afryce.

  – O celowości akcji nikogo nie musieliśmy przekonywać. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 miliony ludzi – to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Problem ten szczególnie dotyka mieszkańców Afryki, gdzie dostęp do źródeł wody pitnej jest szczególnie utrudniony. Tradycją gospodarza organizującego doroczne spotkania miast partnerskich jest realizacja wybranego projektu humanitarnego. W przyszłym roku takie spotkanie odbędzie się właśnie w Maldegem. Dlatego już teraz nasi partnerzy rozpoczynają akcję mającą na celu zbiórkę środków na rzecz potrzebujących wody pitnej w Afryce. Cieszę się, że w gronie młodych ludzi, którzy wspierają międzynarodowe działania na rzecz potrzebujących w Afryce jest także młodzież z Gminy Świdnica – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

  Mimo że umowa partnerska z Maldegem została zawarta we wrześniu 2010 r., współpraca na płaszczyźnie oświatowo-kulturalnej jest bardzo żywa. Jeszcze przed oficjalnym podpisaniem porozumienia o współpracy, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica docenili korzyści płynące z obustronnej współpracy. W kwietniu 2010 r. odbyli pierwsze takie spotkanie. Była to nie tylko okazja do poznania kultury, języka i zwyczajów jakie panują w belgijskim mieście Maldegem, ale przede wszystkim do zapoznania się z funkcjonowaniem młodzieżowych organizacji w tym regionie. Warto dodać, że wiele z nich działa na zasadach wolontariatu, mając za sobą bogate doświadczenia w zakresie realizacji projektów unijnych z udziałem młodzieży. Kolejne takie spotkanie miało miejsce w grudniu 2010 r. Następnie gospodarzem trzeciego spotkania była w kwietniu 2011 br. gmina Świdnica. We wrześniu br. młodzież z Grodziszcza gościła w niemieckim mieście Lampertheim. Tym razem gminę Świdnica reprezentowały uczennice z trzech gimnazjów:  Marta Adamczyk z Lutomi Dolnej, Adrianna Woźniak z Pszenna i Jagoda Czaczka z Witoszowa Dolnego.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy UG Świdnica

  Poprzedni artykułNa Długiej rozdają książki!
  Następny artykułNajdłuższy chodnik po remoncie