Dolnośląski Imprezownik

  1

  Wydarzeń mających aktualnie miejsce na Dolnym Śląsku jest mnóstwo. Postanowiłam więc to wydanie imprezownika, o zasięgu wojewódzkim, przedstawić w zgoła inny sposób. Nie będzie narracyjnie i poetycko, tym razem rzeczowo, zwięźle i konkretnie. Możliwe, że taka właśnie formuła przypadnie Wam bardziej do gustu. Kto wie! Element scalający – imprezy spoza Świdnicy. Kilka lat doświadczenia w „branży” pozwoliło mi na nabycie pewnej bardzo przydatnej umiejętności. Umiejętności umożliwiającej efektywnie zagospodarować wolny czas. Mam nadzieję, że moje zdanie w znaczący sposób się nie zmieni, natomiast to jeden z niewielu aspektów życia, który daje totalną wolność. A to moi drodzy, moim zdaniem jest najważniejsze. Dając Wam możliwość wyboru, pozostawiam na tyle wolną rękę, byście nigdy nie czuli się źle ze swoimi wyborami. Chociażby tymi imprezowymi.

  Sobota, 5 października

  Nazwa: Jamaican Carnival 2011

  Miejsce: Wrocław, ul. Purkyniego 1, Sala Gotycka

  Godzina: 18:00

  Cena: 29 – 35 zł

  Już 5 listopada we wrocławskim klubie Puzzle zapanuje iście jamajski klimat! Tegoroczna edycja Jamaican Carnival przeniesie nas na prawdziwą rootsową potańcówkę lat 70’! Wszystko za sprawą specjalnego gościa z Londynu – The Mighty Jah Observer Soun.d System. To prawdziwa legenda sceny sound systemowej w Europie. Swoją działalność rozpoczął już w 1972 roku i aż do dziś propaguje muzykę jamajską lat 60’ i 70’. Niestety z końcem listopada bieżącego roku Jah Observer wraca na stałe na rodzinną Jamajkę. Jesteśmy dumni, że swoją ostatnią pożegnalną sesję przed wyjazdem zagra właśnie na Jamaican Carnival 2011! To bez wątpienia wydarzenie historyczne, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Przed gwiazdą wieczoru w karaibski klimat wprowadzać będą Eskiman – weteran wrocławskiej sceny, RastaRastamta Digital Sound – specjaliści wczesnego dancehallu i raggamuffin oraz Robbie Culture – młody animator wrocławskiej sceny roots & culture.

  Cała impreza odbędzie się na zestawie nagłośnieniowym Dubseed Sound System, a dodatkowo od godziny 4 poprowadzi on dubstepowe after party! Zanim jednak z potężnego zestawu głośników rozbrzmi piękna muzyka reggae, Radosław Łazarz wygłosi dla przybyłych wykład pt. Słowo, dźwięk i sporo mocy. Wprowadzenie do dziejów sound systemu”.

  Wystąpią:
  THE MIGHTY JAH OBSERVER SOUND SYSTEM (UK/JA) – Ostatnia pożegnalna sesja w Europie przed powrotem na Jamajkę
  DUBSEED SOUND SYSTEM (Kraków)
  ESKIMAN (Wrocław)
  RASTARASTAMTA DIGITAL SOUND (Bielsko-Biała)
  ROBBIE CULTURE (Wrocław)

  + wykład „Słowo, dźwięk i sporo mocy. Wprowadzenie do dziejów sound systemu” przeprowadzony przez znawcę reggae Radosława Łazarza. (www.pik.wroclaw.pl)

  ***

  Nazwa: Katarzyna Nosowska „8” – koncert

  Miejsce: Wrocław, ul. K. Wielkiego 19, Eter (dawny XO Klub)

  Godzina: 19:00

  Cena: 49 – 59 zł

  Katarzyna Nosowska, wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych polskich grup rockowych, solowo nagrywa od 1996 r. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album „puk puk” z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Zarówno publiczności, jak i krytykom, nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu.

  W kolejnych latach, równolegle z działalnością w Hey’u, Nosowska wydała płyty: „Milena” (1998), „Sushi” (2000) oraz „UniSexBlues” (2007), która jest wspólnym projektem Nosowskiej i Marcina Macuka, kompozytora i producenta współpracującego z Hey’em. Album stał się niemal natychmiast Złotą Płytą, a trasa UniSexBlues Show była pasmem szalonych i wielce energetycznych koncertów w prestiżowych polskich klubach. Styczeń 2008 r. przyniósł Nosowskiej nagrodę Fenomen Przekroju za „rzadkie wyczucie klasy, ucho do dobrych tekstów, głos do śpiewania i nieprzeciętny nos do współpracowników.” Z kolei podczas gali Fryderyk 2008 płyta „USB” została uznana albumem roku muzyki alternatywnej. Nosowska odebrała też statuetki w kategoriach: autor roku, wokalistka roku i piosenka roku – „Era retuszera”, do której klip nakręciła Anna Maliszewska, również nagrodzona Fryderykiem. 15 września 2008 r. artystka wraz ze swoim zespołem UniSexBlues Band była gościem specjalnym koncertu galowego XI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, podczas którego zaprezentowała piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej. Entuzjastyczna reakcja publiczności, ale przede wszystkim niezwykły klimat, jaki wytworzył się między muzykami zaowocowały nagraniem płyty „Osiecka” , na której znalazły się takie utwory jak: „Na całych jeziorach ty”, „Uroda”, „Zielono mi”, czy przejmująco zinterpretowana „Kto tam u ciebie jest?”. Album został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy i pokrył się podwójną Platyną, otrzymał również Fryderyka w kategorii piosenka poetycka, natomiast Katarzyna Nosowska została uznana wokalistką roku 2009. 22 sierpnia 2011 r. miał swoją premierę utwór „Nomada”, będący zapowiedzią nowej płyty Nosowskiej zatytułowanej „8”. Artystka postawiła na sprawdzonych współpracowników. Autorem wszystkich piosenek jest Marcin Macuk, który razem z Marcinem Borsem (m.in. Nosowska „Osiecka”) jest również producentem płyty. Teksty oczywiście napisała Katarzyna.

  ***

  Nazwa: „Hair” – Musical w reż. Konrad Imieli

  Miejsce: Wrocław, ul. Mazowiecka 17, Centrum Sztuki Impart | Teatr Piosenki

  Godzina: 20:00

  Cena: 30 – 48 zł

  Jeden z najsłynniejszych musicali świata „Hair” (którego pełna nazwa brzmi “Hair: The American Tribal Love-Rock Musical”) wyszedł spod pióra Jamesa Rado i Gerome’a Ragni, muzykę napisał Galt MacDermot. Premiera musicalu miała miejsce na Broadwayu pod koniec lat 60. Kilka lat później Milos Forman zrealizował filmową wersję musicalu. Choć film różni się bardzo od scenicznego pierwowzoru, spopularyzował świetną muzykę i piosenki. Sława „Hair” szybko rozeszła się po świecie, zagrano to chyba w każdym kraju Europy i obu Ameryk. Bez wątpienia spektakl ten – z etniczną obsadą, antywojennymi songami, szokującą w tamtych czasach na scenie nagością – odkrył terytoria nieznane wcześniej w teatrze muzycznym, definiując pojęcie rock-musicalu. Siłą spektaklu jest nie tylko rewelacyjna muzyka, ale i treści: afirmacja wolności, miłości i pokoju, negacja wszystkiego, co człowieka zniewala – począwszy od narkotyków, kończąc na ingerencji państwa w życie obywateli. Ponadczasowym pozostaje też przesłanie o tym, jak wchodząc w dorosłe życie rezygnujemy bez walki ze swych marzeń i ideałów. Oczywiście nie wszystkie doraźne i ważne w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych tematy zachowały świeżość do dziś, niemniej „Hair” ciągle skłania do refleksji, olśniewa, bawi i wzrusza. A przede wszystkim jest olbrzymią dawką wspaniałej muzyki i energii, emanującej z młodych wykonawców. „ Hair” opowiada o grupie młodych ludzi żyjącej w hipisowskiej komunie w East Village, dzielnicy Nowego Jorku. To nowojorski kontyngent „dzieci kwiatów”, zjawiska, które narodziło się nieco wcześniej w San Francisco i stamtąd rozprzestrzeniło się na całe Stany i Europę. Młodzi kontestują wszelkie autorytety, społeczeństwo, w którym żyją i wojnę w Wietnamie. Chcą zmieniać świat, szukają nowych dróg, zwracają się ku medytacjom i duchowości Wschodu, zapuszczają włosy, nurzają się w chmurach kadzidełek i trawy. Mieszkają byle gdzie, wolni, nieokiełznani, kolorowi i piękni. Ich filozofią jest pokój i miłość. Jako mała dziewczynka wraz z tatą oglądałam „Hair” w telewizji już wtedy, a nie wiedziałam czym jest orgazm, piosenka o nim zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Takie jest właśnie zamierzenie sztuki, wzbudzać skrajne, acz ludzkie emocje.

  Niedziela, 6 października

  Jejku, jak ja nie znoszę niedziel, perspektywa dnia kolejnego jest tak przytłaczająca, że fakt dnia obecnego nie wiele w zasadzie wnosi. Nie będę się zatem rozwodziła, jak to pięknie jest na zewnątrz i gdzie to można pojechać. Wspomnę tylko o jednej propozycji, która jest szalenie godna polecenia.

  Nazwa: Ethno Jazz: Pat Metheny | koncert Wrocław

  Miejsce: Wrocław, ul. Wejherowska, Hala Orbita

  Godzina: 19:00

  Cena: 50 – 200 zł

  Światowej sławy gitarzysta będzie gwiazdą jesiennej edycji Ethno Jazz Festival 2011. Artysta wystąpi we 6 listopada we wrocławskiej hali Orbita, a towarzyszyć mu będą znakomici muzycy z jego tria – Larry Grenadier na kontrabasie oraz Bill Stewart na perkusji. Pat Metheny urodził się 12 sierpnia 1954 roku w Kansas i pochodzi z muzycznej rodziny. Mając 8 lat zaczął grać na trąbce a cztery lata później wybrał gitarę. Wkrótce rozpoczął regularną współpracę z najlepszymi zespołami jazzowymi w swoim stanie, zdobywając cenne doświadczenie w niezwykle młodym wieku. Profesjonalny debiut artysty na międzynarodowej scenie jazzowej nastąpił w roku 1974. Pat Metheny swoją technikę doskonalił na Uniwersytecie w Miami oraz w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Tam właśnie na zdolności studenta zwrócił uwagę wykładowca oraz wibrafonista Gary Burton, który zaproponował Metheny’emu współpracę. W zespole Gary’ego Burtona Metheny spędził trzy lata, przejawiając charakterystyczny styl będący mieszanką swobodnej artykulacji oraz zaawansowanej rytmicznej i harmonicznej wrażliwości. Ten sposób improwizacji był z założenia nowatorski, jednak głęboko zakorzeniony w tradycji jazzowej. Wraz z wydaniem pierwszego albumu „ Bright Size Life” w 1975 roku, Pat Metheny odkrył na nowo brzmienie tradycyjnej gitary jazzowej dla nowego pokolenia muzyków. Przez całą karierę artysta pracował nad udoskonalaniem improwizacyjnego i dźwiękowego potencjału tego instrumentu. W dorobku artysty znajdują się kompozycje na gitary solo, małe zespoły, instrumenty elektryczne i akustyczne, duże orkiestry jak również utwory baletowe. O wszechstronności Methenego świadczyć może współpraca jaką nawiązał z największymi gwiadami, takimi jak: Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Jim Hall, Milton Nascimento i David Bowie. Warto dodać, że już od ponad dwudziestu lat Pat Metheny współpracuje z pianistą jazzowym Lyle Maysem, a ich kooperacja porównywana jest zarówno przez krytyków jak i słuchaczy do tak wybitnych duetów jak Lennon/McCartney czy Ellington/Strayhorn. Metheny spędza większość swojego życia w podróży, dając średnio 120-240 koncertów rocznie od 1974 roku. Nadal jest najjaśniejszą gwiazdą jazzowej społeczności, poświęcając czas zarówno na swoje własne projekty, pojawiających się artystów jak i stałych weteranów, pomagają im dotrzeć do ich publiczności jak też zrealizować ich własne artystyczne wizje. (www.pik.wroclaw.pl)

  Z muzycznymi pozdrowieniami M. Jasnos

  Poprzedni artykułMagazyn na złotą jesień
  Następny artykułMiedź lepsza w sparingu [FOTO]