Świdnicki Imprezownik

  11

  Czyżby nadszedł czas na Halloween? O tak! Cieszyć się czy też nie? No jasne, że się cieszyć. Poza karnawałem Halloween to jedno z moich ulubionych, chyba można je tak nazwać, świąt. Przebieranki, maskarady, wampiry, wilkołaki, zombie, mumie, kościotrupy czy czarownice – możliwości cała masa. Halloween, jak zresztą większość co fajniejszych „akcji”, dotarło do nas z USA.

  Dla tych, co nie wiedzą, jest to zwyczaj odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października. Jak wiadomo, najhuczniej celebrowane jest w krajach anglojęzycznych, tam też zaraz po Bożym Narodzeniu jest najpopularniejszym świętem, mimo że nie urzędowym. Również w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością dotarło do nas w latach 90-tych, początkowo nie ciesząc się szczególnym zainteresowaniem, a już tym bardziej aprobatą ze strony kościoła. Nie miej jednak to temat na zupełnie inny artykuł. Co do historii Halloween to wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Od kiedy dowiedziałam się o tym święcie, a było to parę ładnych lat temu, zawsze marzyło mi się typowe Halloween Party. Sama nie wiem co tak bardzo podoba i fascynuje mnie w tym wszystkim. Jedno jest pewne, uwielbiam Halloween. Całe szczęście przedłużony zniczowy weekend obfituje w imprezy, także tematyczne. Zobaczmy jakie atrakcje czekają nas w nadchodzących dniach.

  ***

  Piątek, 28 października

  Tak jak obiecałam, zaczniemy mocnym akcentem. Już dziś o godzinie 19.00 w świdnickim klubie Baszta (ul. Basztowa 2) w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej wystąpi jeden z najważniejszych zespołów rockowo-metalowych w kraju – zespół HUNTER.

  Bilety dostępne są już w przedsprzedaży w cenie 30 zeciszy w klubie Baszta oraz w pasażu galerii Stokrotka na Osiedlu Młodych w Świdnicy, natomiast w dniu koncertu + 5 zeta. Hunter gra muzykę na pograniczu trash i heavy metalu. Ich trasa koncertowa zatytułowana „XXV lat później – poprawiny” rozpocznie się w Opolu, po drodze odwiedzając Katowice, Warszawę, Wrocław, Zieloną Górę kończąc ją w Mrągowie. Świdnica będzie drugim miastem na Dolnym Śląsku, który odwiedzi „Łowca”. Sami mówią o sobie, że znaleźli swoje miejsce pomiędzy błąkającymi się duszami, a mazurskimi jeziorami. „Narodzili” się w 1986 roku i tak naprawdę nie było w tym żadnej większej ideologii – po prostu kolejny zespół powstały w latach 80-tych. Nie można chyba wyobrazić sobie lepszego rozpoczęcia „strasznego” długiego weekendu.

  ***

  Dla imprezowiczów preferujących grube klubowe melanże także mam pewną propozycję. Nie myślcie, że pozwolę wam siedzieć w domu. Zapraszam na nieco wampiryczną imprezę pod tytułem „Sunglasses at Night”, nie powiem, żeby nie nasuwał mi się na myśl hit zespołu Tiga o takim samym tytule, ale jak zwykle są to moje luźne dywagacje.

  Bollywood Club, znajdujący się w Rynku (każdy chyba wie, gdzie) startuje z weekendem pełnym niespodzianek. Już dzisiaj impreza jakiej, ponoć jeszcze nie było. Zgodnie z informacja zaczerpniętą z fun page’ a klubu, zasada imprezy jest bardzo, ale to bardzo prosta. Wy przynosicie okulary przeciw słoneczne i bawicie się w nich przez całą noc. W zamian organizator obiecuje rozdać masę nagród oraz gadżetów z logo klubu.  Na tę okazję specjalnie zagra doskonale wam znany choćby z ostatniej imprezy Beach Party Dj Millart . Wejście nie opodatkowane. Start 21:00. Warto, dobra zabawa i nagrody czekają.

  ***

  Kolejne smaczki czekają na Was dnia następnego, czyli w sobotę 29 października. Mimo że nie jest to właściwa data dla Halloween Party, to większość krwistych imprez przygotowano właśnie na ten dzień.

  Sobota, 29 października

  Pozostając w klimacie rockowym chciałabym Was zaprosić na kolejny koncert, tym razem w innym miejscu i oczywiście z innymi grajkami. W ramach wyżej wymienionego święta , w najbliższą sobotę w Pubie Izi Rajder, mieszczącego się przy al. Niepodległości 21, już o godzinie 20:00 zagra Crimson Valley i Rebel Division. Dla zainteresowanych dodam, że wjazd za darmoszkę.

  ***
  Muzycznie zmieniając lekko front, polecam imprezę, bardziej dyskotekowo – klubową. Także w ramach Halloween, mówiłam, że staje się coraz bardziej popularne, Oxygen Klub znajdujący się w podziemiach placu Grunwaldzkiego zaserwuje nam, ponoć kawał dobrej muzy. Na specjalne zaproszenie zagra DJ i producent w jednej osobie, niejaki RadiS, Ridik, Teo, Matthew Bench, C&B Greg W, Silent. Organizator przewiduje spore promocje barowe i zachęca do przebieranek. Dajcie się zauważyć, wszelkie kły, pazury mile widziane.

  ***

  Zapraszamy serdecznie do obejrzenia finałowego pokazu warsztatowego w ramach projektu „Bez lęku i agresji w świdnickich szkołach”,  który odbędzie się 29 października o godz.17.00 w sali teatralnej ŚOK.

  Podczas realizacji projektu przeprowadzono zajęcia:
  Warsztaty graffiti
  Ideą przyświecającą warsztatom było myślenie o mieście jako naturalnym środowisku, żywej tkance, którą społeczeństwo współtworzy  i za którą ponosi odpowiedzialność. Instruktorzy: Konrad Iwanowski i Bartosz Kędzierski z Grupy „Kolektyf” .
  Warsztaty tańca i muzyki hip hop
  Hip hop to technika otwarta -zmieniająca się stylistycznie o charakterze ulicznej improwizacji. Pod okiem instruktorów młodzież poznaje tę „subkulturę” , postrzegając jak hip-hop  łączy ze sobą wiele stylów, jednocześnie będąc unikalnym.
  Instruktorzy: Sławomir Jeśko i Mateusz Mleko.
  Warsztaty teatralne
  Celem zajeć była obserwacja myśli, uczuć oraz systemów wartości młodych ludzi .Tematycznie improwizacje krążyły wokół sytuacji w rodzinie, nietolerancji, braku autorytetów, zagubieniu młodych. Pokaz warsztatowy zatytułowano „Zagubiona-czyli 1 dzień z życia ucznia”. Instruktor: Bożena Oleszkiewicz.
  Warsztaty fotograficzne „Światło obrazu”
  Podstawowym celem warsztatów jest zainteresować dzieci fotografią, na tyle, by zyskały świadomość ważności i rozległości tego medium we współczesnym świecie, by zrozumiały, że jest to dziedzina sztuki. Na warsztatach prezentujemy różnego rodzaju techniki tradycyjnej, wielkoformatowej fotografii. Instruktorzy Michał Sitkiewicz, Iza Zdziebko, Katarzyna Karczmarz. (www.sok.com.pl)

  Bardzo twórcza i niecodzienna inicjatywa. Zachęcam wszystkich, lubujących się w subkulturze ulicznej, bowiem rzadko mamy okazję brać udział w tego typu wydarzeniach, szczególnie na terenie Świdnicy.

  Halloweenowy długi weekend zapowiada się smacznie i obfito. A co Wy byście wybrali? Trick Or Treat?

  Hrabina Maja Von Drrraculla


  Poprzedni artykułNa początek dzik z czekolady [FOTO/VIDEO]
  Następny artykułNauczycielka kontra dyrektor