Internet bez tajemnic: Odkrywamy YouTube

  4

  Serwis YouTube jest bez wątpienia najlepszym w sieci miejscem do umieszczenia swoich filmów, choćby dlatego, że nie ma ograniczeń liczby materiałów czy pojemności konta, i to w darmowej wersji. Możesz przesłać filmy nawet w najwyższej jakości i rozdzielczości, pod warunkiem że nie są dłuższe niż 15 minut. To ograniczenie wprowadzono, by utrudnić przesyłanie nagranych programów telewizyjnych, co narusza prawa autorskie. W przypadku materiałów własnej produkcji nie ma to znaczenia (film możesz przecież podzielić na części).

  W 2010 roku zamieszczone w serwisie YouTube klipy obejrzano ponad 700 miliardów razy, wysłano łącznie 13 mln godzin filmów, co daje około 1500 lat. Najczęściej oglądanym hitem był teledysk „Baby” Justina Biebera, który zanotował ponad 400 mln odtworzeń. Wśród polskich internautów królował niepodzielnie występ Kamila Bednarka w programie Mam Talent – blisko 6 mln odsłon. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wojna raperów (warszawski PARIAS, Tede kontra Peja). Dwa dissy Hip-Hop vs Peja i odpowiedź Peji obejrzano łącznie ponad 7 milionów razy. Kolejny kawałek Prosto Mixtape 600V – „I żeby było normalnie” – ma już ponad 2,4 mln odsłon.

  I jak tu wśród milionów filmów odnaleźć ten jeden jedyny film? Na przykład zamieszczony na portalu Swidnica24.pl (a jest już ich ponad 100!)?

  Youtube w połowie 2011 roku to między innymi:

  * Dzienna ilość wyświetleń filmów, która przekroczyła już liczbę trzech miliardów;

  * 48 godzin nowych filmów umieszczanych przez użytkowników co minutę;

  * 71% wszystkich internautów na świecie odwiedza YouTube, a co czwarty użytkownik sieci umieścił już tam film.

  Warto dodać, że trzy miliardy wyświetleń na dzień daje jakieś ponad 32 tysiące oglądanych filmów w każdej sekundzie.

  Jak odnaleźć ten jeden jedyny film? To oczywiście zależy od umieszczającego, czy dokładnie opisał, czyli „otagował” swoje video. Aby znaleźć film, jeśli znamy autora czy tytuł, wystarczy wpisać w polu wyszukiwania i pokaże nam się wynik. Np.jeśli szukamy filmów dotyczących portalu swidnica24.pl wpisujemy : „swidnica24.pl” i pojawiają nam się wyniki. Wystarczy wtedy kliknąć na „użytkownik:wwwswidnica24pl” i znajdziemy się na koncie autora.

  Jeśli interesuje nas film, o którym słyszeliśmy ale nie mamy pojęcia, kto jest autorem lub jaki jest tytuł, możemy próbować szukać, wpisując słowa opisujące,,np.”dni swidnicy” .Oczywiście ilość filmów na YT jest tak ogromna, że nie mając zbyt wielu informacji, można spędzić dłuższą chwilę na poszukiwaniach tego odpowiedniego. Dlatego bardzo ważne jest opisywanie filmów przez umieszczających.

  Duże możliwości zaawansowanego wyszukiwania filmów oferuje samo YouTube. Po podaniu słowa kluczowego w wyszukiwarce, kliknij odnośnik „opcje wyszukiwania” umieszczony pod wynikami wyszukiwania. Wyświetlone zostanie menu z szeregiem opcji. Najlepsze funkcje kryją się na jego końcu.

  Zaznaczenie pozycji „napisy” spowoduje wyświetlenie tylko filmów z dodanymi napisami. Z kolei opcja „wysoka rozdzielczość” odpowiada za wyszukanie filmów nagranych w wysokiej rozdzielczości – YouTube obsługuje filmy w rozdzielczości do 1080p.

  W skutecznym wyszukiwaniu filmów w serwisie YouTube pomóc mogą także inne strony internetowe. Aby znaleźć filmy powiązane z konkretnym miejscem, skorzystaj z serwisu Mapy Google <http://mapy.google.pl/>. Z menu w prawym górnym rogu wybierz „Więcej” a następnie zaznacz pozycję „Filmy wideo”. Na mapie wyświetlone zostaną klikalne miniaturki filmów. Z uwagi na ich duże zagęszczenie, lepiej nie włączać tej opcji przy dużym oddaleniu mapy, ponieważ mogą przysłonić ekran.

  Serwis Viral Video Chart <http://viralvideochart.unrulymedia.com/> umożliwia śledzenie na bieżąco najczęściej cytowanych w Sieci filmów z serwisu YouTube. W tym celu analizuje publikacje na blogach i statusy zamieszczone przez użytkowników serwisu Twitter. Z kolei odwiedzając stronę LoomTV <http://www.loom.tv/> otrzymujesz do dyspozycji rozbudowany odtwarzacz, który czerpie filmy i muzykę z YouTube’a oraz innych serwisów multimedialnych. Przeglądaniu w ten sposób zasobów YouTube’a bliżej jest do oglądania interaktywnej telewizji niż odwiedzin na stronie WWW.

  Sprawa komplikuje się mocno, gdy chcemy odnaleźć całą serię filmów. Na przykład o wyprawie teamu Motoświdnica na słynne motocyklowe wyścigi na wyspie Man. Wiemy, że powstało ich kilkanaście, tymczasem po wpisaniu hasła motoświdnica wyświetla się jeden. Jaki robimy błąd?

  To akurat jest prosta sprawa. Wiemy ,że szukamy przez słowo „motoswidnica”(nie motoświdnica, ponieważ nazwa teamu nie posiada polskich znaków),które jest unikalne, bo dotyczy jednej grupy z konkretnego miejsca.W polu wyszukiwania wpisujemy „motoswidnica” i pojawia się nam 66 filmów.Drugi film należy do użytkownika „motoswidnicaracing”, więc klikamy na niego i przenosimy się na konto „motoswidnicaracing”, na którym już widzimy, że znajduje się 31 filmów.

  Jak dotrzeć do nagrań, zamieszczonych w konkretnym roku? Na ogół otwiera się przepastne archiwum.

  Niestety, ciężko jest znaleźć film wyszukując go datą, trzeba znać kilka Szczegółów np. wejść na konto wwwswidnica24pl i tam zaznaczyć filtrowanie „data dodania”, wtedy mamy posegregowane filmy, od najnowszego do najstarszego.

  Czy można zapisać interesujący nas film na dysku swojego komputera?

  Chociaż YouTube nie udostępnia oficjalnie takiej opcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać  dowolny film z serwisu na swój komputer. Możesz to zrobić, korzystając z darmowych narzędzi na stronach internetowych lub specjalnego programu.

  Najprostsza metoda polega na odwiedzeniu strony KeepVid <http://www.keepvid.com/>. W formularzu podajesz odnośnik do filmu na YouTube i już po chwili masz odnośnik do kilku wariantów pliku z filmem, zapisanego w różnych rozdzielczościach. Wystarczy pobrać wybraną wersję nadysk i gotowe.

  Jeżeli natomiast chcesz pobrać jedynie ścieżkę dźwiękową do pliku MP3, skorzystaj z usługi na stronie anjo.to   http://en.anjo.to . Podobnie jak w przypadku KeepVid, wystarczy tylko podać odnośnik do filmu w serwisie YouTube. Możliwe jest także ściągnięcie pliku wideo, ale akurat z tym anjo.to radzi sobie gorzej, nie dając możliwości pobrania pliku w najwyższej dostępnej rozdzielczości.

  Co jeszcze ciekawego kryje w sobie Youtube?

  Wbrew pozorom YouTube kryje jeszcze wiele dodatkowych funkcji, o których jego użytkownicy nie mają pojęcia. Przykładowo, aby przesłać znajomym odnośnik do serwisu, nie musisz przeklejać całego długiego adresu URL. Wystarczy, że użyjesz skrótu youtu.be/ID-filmu (np. http://youtu.be/WNrYtmOfzeY). Jeżeli natomiast chcesz podać komuś odnośnik z linkiem w wersji HD wystarczy dodać ” &hd=1 ” (http://www.youtube.com/watch?v=WNrYtmOfzeY&hd=1)

  YouTube stale eksperymentuje także ze swoim interfejsem. Niedawno zmianie uległ wygląd odtwarzacza filmów. Mało kto jednak wie, że pod adresem youtube.pl/xl <http://www.youtube.pl/xl> funkcjonuje alternatywna wersja serwisu, stworzona z myślą o wyświetlaniu zasobów YouTube na ekranie telewizora.

  Serwis MixMasterTube pozwala wcielić się w rolę DJ-a i miksować ze sobą różne teledyski z YouTube.Więcej nietypowych funkcji zebrano w inkubatorze pomysłów TestTube <http://www.youtube.com/testtube>. Spośród udostępnionych dodatków na uwagę zasługuje projekt Feather <http://www.youtube.com/feather_beta>, mający za zadanie uprościć interfejs YouTube. Gdy go aktywujesz, wyświetlaniu filmów w serwisie będzie towarzyszyć uproszczone menu, a zaawansowane funkcje zostaną ukryte.

  Ciekawa jest także funkcja Music Discovery <http://www.youtube.com/disco>, przypominająca w działaniu mechanizm rekomendacji utworów zastosowany np. w internetowym radiu Last.fm <http://www.last.fm/>. Po wpisaniu nazwy wykonawcy, YouTube sam wygeneruje listę odtwarzania, wskazując podobne piosenki i wykonawców.

  Na koniec, jeżeli interesuje cię, które filmy zostały usunięte z YouTube z powodu złamania praw autorskich, wejdź na stronęYouTomb <http://youtomb.mit.edu/>, prowadzoną przez studentów amerykańskiej uczelni MIT. Projekt ma na celu nadzorowanie polityki YouTube i wykrywanie ewentualnych nadużyć.

  Sporo filmów zamieszczają także użytkownicy fb. Wydawałoby się, że Facebook to wyjątkowo prosty w obsłudze portal społecznościowy. Tymczasem i tam wielu niewprawnych internatów może zaginąć w gąszczu możliwości. Jak sprawnie poruszać się na fb?

  To jest temat, o którym porozmawiamy w kolejnych odcinkach. Z ciekawostek należy wiedzieć, że FB ma już ponad 700 mln użytkowników, z czego 10 mln to Polacy. Ekspansja Facebooka jest godna podziwu. W niektórych krajach, takich jak Argentyna, Indie czy Meksyk przybywa średnio milion nowych użytkowników miesięcznie. Absolutnym rekordzistą jest jednak Brazylia – w ciągu ostatnich 30 dni konto na Facebooku założyły 2 miliony obywateli tego kraju. Bardzo chętnie społeczność Facebooka zasilają także Anglicy, Włosi, Belgowie, Hiszpanie i Niemcy – tych ostatnich dołączyło tylko w maju pół miliona. Jeżeli Facebookowi uda się utrzymać obecne tempo wzrostu, przekroczenie psychologicznej bariery 1 miliarda aktywnych kont wydaje się być całkiem realne. Warto zauważyć, że mimo intensywnej ekspansji Facebook cały czas nie ma dostępu do chińskiego rynku usług społecznościowych. Facebook – podobnie jak wiele innych serwisów amerykańskich – jest w tym kraju zablokowany.

  I na koniec kilka filmów z YT:

  Poprzedni artykułTkanie życia: Jarosław Solarz
  Następny artykułMagazyn Swidnica24.pl w gąszczu