Rusza sezon dożynkowy

  0

  Już w ten weekend rozpoczyna się cały cykl uroczystości i festynów, organizowanych z okazji święta plonów. Będą nabożeństwa, wieńce dożynkowe, kiermasze  i oczywiście zabawa. Sprawdź, gdzie warto się wybrać!

  Gmina Marcinowice, niedziela 28.08 – Kątki

  Święto plonów rozpocznie się o godzinie 14.00 mszą św. w kościele w Zebrzydowie. Później barwny korowód dotrze do miejscowości Kątki. Od 16.00 koncerty. Wystąpią m.in. Akacjowe Śpiewule, Elżbieta Kuzio i Andrzej Rosiewicz

  Gmina Jaworzyna Śląska, niedziela 28.08 – Nowice

  O 15.00 polowa msza św. w Nowicach, a później festyn z loterią, konkursami i zabawami. Do tańca zagra MaxiMuz.

  Gmina Dobromierz, niedziela 28.08 – Jugowa

  Dożynki gminne w Jugowej rozpocznie o 13.45 korowód. O 14.00 polowa msza św. na boisku. Do północy festyn i zabawa taneczna.

  Gmina Świdnica, niedziela 4.09 – Krzyżowa, Grodziszcze

  Święto Plonów w Gminie Świdnica każdego roku obfituje w wiele atrakcji i niespodzianek. Rekordowo, w porównaniu z latami ubiegłymi zapowiada się liczba delegacji poszczególnych sołectw, które przyniosą pachnące bochny chleba i misternie wykonane wieńce dożynkowe. Niespodzianką tegorocznych dożynek w Krzyżowej będzie VII edycja konkursu Świdnickiego Łokcia oraz występ Gwiazdy jaką będzie Tercet Egzotyczny. Główne uroczystości odbędą się 4 września 2011 r. na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Ubiegłorocznym gospodarzem dożynek było sołectwo Krzyżowa. W tym roku organizatorem i gospodarzem Gminnego Święta Plonów będzie sołectwo Grodziszcze. Jak nakazuje tradycja, korowód poprowadzą starosta i starościna dożynek, tj. Zdzisław Stelmach i  Irena Widła.

  Niezwykle interesująco zapowiada się tegoroczny program. Swój udział zapowiedziały już 24 delegacje z wieńcami dożynkowymi. 20 sołectw na swoich straganach prezentować będzie to co najlepsze i najsmaczniejsze. Na stoiskach będzie można skosztować i kupić produkty wytwarzane według receptur naszych pradziadów – zapewniają organizatorzy. Z pewnością na dożynkach w Krzyżowej każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie- i najmłodsi i ci trochę starsi.

  Reprezentacje drużyn sołeckich zmierzą się w wielkim finale Turnieju Sołectw który podsumuje kilkumiesięczne zmagania „Sportowych weekendów na wsi”. Niespodzianką dla gości, którzy pierwszą niedzielę września zdecydują się spędzić w Krzyżowej będzie występ grupy akordeonistów z Sierakowa i VII edycja Świdnickiego Łokcia, który po raz pierwszy zawita do Gminy Świdnica.

  PROGRAM DOŻYNEK GMINNYCH – KRZYŻOWA, 4.09.2011 r.

  • godz.12:30- Zbiórka delegacji Sołectw na terenie Fundacji Krzyżowa.
  • godz.13:00- Uroczysta msza święta (polowa) na terenie Fundacji przed pałacem.
  • godz.14:15- Korowód dożynkowy.
  • godz.14:35- Ogłoszenie konkursów: „Świdnicki Łokieć”, „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, „Stragan Sołectwa”.
  • godz.14:45-„Misterium Chleba” – program artystyczny w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów”.
  • godz.15:20 -Wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”.
  • godz.15:45-Ogłoszenie wyników konkursów: „Świdnicki Łokieć”, „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, „Stragan Sołectwa”.
  • godz.15:45-Turniej Sołectw „Sportowe Weekendy na Wsi” – Wielki Finał.
  • godz.16:30- Gwiazda dożynek – „TERCET EGZOTYCZNY”.
  • godz.17:45-Występ grupy akordeonistów MIKANO z Sierakowa.
  • godz.18:45-Występy Zespołów: „Ale Babki”, “Kądziołeczka”, „Stokrotki”, ZPiT „Bystrzyca”.
  • godz.19:30 – Rozstrzygnięcie Turnieju Sołectw „Sportowe Weekendy na Wsi”.
  • godz.19:45 – Zabawa dożynkowa.
  • godz.24:00 – Zakończenie uroczystości dożynkowych oraz spotkań rodzinnych.

  Świebodzice, niedziela 4.09 – dzielnica Ciernie

  Mieszkańcy Świebodzic a zwłaszcza rolniczej dzielnicy Ciernie, świętować będą tegoroczne Dożynki Gminne. Uroczystości jak zawsze odbędą się na boisku OSiR w Cierniach. Rozpoczną się mszą dziękczynną, która odprawi proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski o godz. 13.00. Następnie rozpocznie się część artystyczno-biesiadna: o godz. 14.30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Mokrzeszów, działający przy ZS CKR w Mokrzeszowie. Od godz. 15.00 do 16.00 swój blok animacji będą mieli najmłodsi – wesołe zabawy i konkursy przygotuje dla nich klaunikowa Fifi.

  O godz. 16.00 zaplanowano muzyczno-tanecze show z udziałem świebodzickich zespołów: No Business, Lazy Rockers i Gang the Funk; o 18.30 wystąpi zespół Duofix a o 20.30 gwiazda wieczoru – zespół Góralsi.

  Strzegom, niedziela 11.09 – Morawa

  Tegoroczne dożynki gminne organizowane są w Morawie, w parku przy pałacu. Gospodarzami święta chleba będą sąsiadujące ze sobą trzy wsie: Morawa, Skarżyce i Międzyrzecze. W programie dożynek gminnych przewidziana jest uroczysta msza św., ceremoniał żniwno-dożynkowy, prezentacje wieńców i chlebów dożynkowych, występy zespołów ludowych, koncert zespołu RASPUTIN oraz wspólna zabawa dożynkowa do późnych godzin wieczornych.

  Podczas dożynek swój dorobek zaprezentują sołectwa gminy Strzegom. Będzie można podziwiać maszyny rolnicze – te najnowszej generacji, jak również te już nieużytkowane – zabytkowe, rękodzieło ludowe oraz wypieki i potrawy wiejskie. Zaprezentowane będą także produkty lokalne ze wsi, z siedmiu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu”: Dobromierz, Kostomłoty, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Świdnica, Żarów i Udanin.

  Za najciekawsze prezentacje wiejskie i produkty lokalne zostaną wręczone nagrody ufundowane przez gminę Strzegom, a także Lokalną Grupę Działania „Szlakiem Granitu”. Kolejną atrakcją dożynkowej niedzieli będzie dmuchany plac zabaw dla dzieci oraz całe mnóstwo konkursów z nagrodami

  Gmina Żarów, niedziela 11.09 – Imbramowice

  Obchody dziękczynienia za zebrane plony rozpocznie o 10.45 Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach, którą odprawi tamtejszy Ksiądz Proboszcz Ryszard Mencel. Następnie korowód wieńcowy uroczyście przejdzie ulicami na boisko wiejskie gdzie pozostałą część uroczystości rozpocznie tradycyjny obrzęd przekazania chleba.

  W programie przewidziane są liczne atrakcje: m.in. zawody strażackie, przegląd zespół wiejskich, a także zabawa taneczna na zakończenie dnia. Podczas dożynek zostanie również przeprowadzony konkurs na najpiękniejszy wieniec wraz z oceną stoisk wiejskich. Nie zabraknie także dobrego jadła i napitku. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

  Program dożynek:

  10:45 Msza św. kościół w Imbramowicach

  12:10 Przejście na boisko – Korowód Wieńcowy

  12:30 Przywitanie – Obrzęd przekazania chleba

  12:35 – 14:00 Zawody Strażackie

  12:35 – 16:00 Przegląd Zespołów Wiejskich

  16:00 – Przeprowadzenie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wraz z oceną stoisk wiejskich

  16:30 – Zabawa taneczna

  Poprzedni artykułFotomaraton wystartuje …
  Następny artykułŁukowa nagrodzona przez ministra