City Walk. Spacerkiem po mieście

  11

  Wielu świdniczan zastanawia się, po co w chodniki wmurowano granitowe tablice. Otóż to ukłon w stronę  turystów. 37 tablic w nawierzchni starego miasta ułatwi gościom poruszanie się po Świdnicy. Dodatkowo  będą mogli skorzystać z audioprzewodników, które za kaucja będzie można wypożyczyć w Informacji Turystycznej w Rynku. Pracownicy IT udzielą stosownych instrukcji.

  Ruszył projekt City Walk, realizowany przez 6 miast. Świdnica, Bardo, Kędzierzyn-Koźle, Kłodzko, Czeska Skalice i Prerov przygotowały dla turystów nowoczesną ofertę. W skład współfinansowanego przez Unię Europejską projektu (wartość to ponad milion euro) stworzono Punkty Informacji Turystycznej, opracowano atrakcyjne trasy, po których poprowadzą elektroniczne przewodniki. Na terenie tzw. starego miasta stanęło 6 infokiosków, które czynne są 24 godziny na dobę. – Infokioski to taka nowoczesna informacja turystyczna. Wystarczy kilka kliknięć, a możemy dowiedzieć się, co warto zwiedzić w Świdnicy i innych miastach uczestniczących w projekcie, gdzie przenocować i odpocząć po trudach zwiedzania. Urządzenia multimedialne są dostępne przez całą dobę i pozwalają na przeglądanie stron projektowych w czterech językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  W Informacji Turystycznej do dyspozycji turystów będzie 30 audioprzewodników, które oprowadzą obieżyświatów po naszym mieście. Turyści do dyspozycji będą mieć 4 języki: polski, czeski, angielski i niemiecki. Wmurowane, granitowe tablice mają im pomóc w poruszaniu się  po uroczych zakątkach zabytkowej Świdnicy. Trasa turystyczna ma 10 przystanków, a jej nazwa to Trasa Książęca. Rozpoczyna się przy Kościele Pokoju, a kończy na placu Grunwaldzkim. Turyści po drodze zobaczą plac św. Małgorzaty, przylegającą do placu ulicę Franciszkańską, ulicę Grodzką, Rynek, plac Jana Pawła II, katedrę, plac Wolności, Aptekę pod Bykami i aleję Niepodległości.

  Przy zamontowanych już tablicach z ciekawością zatrzymują się i mieszkańcy, i goście spoza miasta. – Sama ta tablica jest sporą atrakcją – śmieje się pani Aneta z Katowic, która przyjechała w odwiedziny do przyjaciółki. – Chwilę zajęło mi przyjrzenie się, co tam jest wypisane. Bardzo pomysłowy drogowskaz. Można też urządzić wycieczkę tropem tablic! Koleżance wtóruje pani Beata, rodowita świdniczanka – Sama z przyjemnością sprawdzę, dokąd prowadzą te znaki. Mieszkam w Świdnicy od urodzenia, ale prawdę mówiąc, wielu zabytków nie znam i chętnie spojrzę na miasto zupełnie świeżym okiem.

  Więcej informacji o projekcie na www.citywalk.pl

  [photospace]

  Poprzedni artykułAbolicja dla złodziei wody
  Następny artykuł1000 firm dzięki dotacjom