1000 firm dzięki dotacjom

  14

  A dokładnie 1104 bezrobotnych wzięło sprawy we własne ręce i otworzyło w latach 2008 – 2010 własne firmy m.in. dzięki dotacjom z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. To tyle miejsc pracy, ile dają przynajmniej dwie duże fabryki. – Planowałem otwarcie działalności niezależnie od decyzji PUP o przyznaniu dotacji. Otrzymane wsparcie pozwoliło jednak w początkowym, najtrudniejszym okresie prowadzenia firmy na pewną swobodę w gospodarowaniu własnymi środkami, które można było przeznaczyć na inne cele – mówi świdniczanin, Tomasz Jamróg, jeden z beneficjentów, dziś właściciel firmy doradczej. – Dotacja z PUP pozwoliła wyposażyć w biuro w najnowszy na dany moment sprzęt oraz oprogramowanie. Dała dobry początek i komfort działania.


  Osoba, która startuje na rynku, może otrzymać maksymalnie 15 tysięcy złotych wsparcia. Te środki nie zawsze wystarczają na wszystkie potrzeby, ale jak już zauważył Tomasz Jamróg, są istotnym zastrzykiem finansowym.- Środki otrzymane z PUP wydatkowałem za zakup niezbędnych narzędzi do nowoczesnego prowadzenia biura, tj. komputera stacjonarnego i przenośnego, drukarki, faksu, oprogramowania, rzutnika, ekranu i materiałów reklamowych na początek działalności – wylicza przedsiębiorca. Z dotacji skorzystał także Adrian Pietraszek, który od 11 miesięcy prowadzi firmę Info Expert 24 o bardzo szerokim zakresie działalności. – Środki z Urzędu Pracy były „zastrzykiem” pieniędzy, które pozwoliły na otwarcie działalności w dużo szerszym zakresie, niż planowałem pierwotnie. Między innymi kompleksowo wyposażyłem studio fotograficzne w profesjonalny sprzęt (lampy, softoboxy, systemy teł, stoły bezcieniowe), a także zaopatrzyłem się w część sprzętu komputerowego i specjalistyczne oprogramowanie graficzne.

  W tym roku Powiatowy Urząd Pracy podpisał kolejne 33 umowy Wśród otwartych przy wsparciu tut. Urzędu działalności dominowały: usługi budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne, fotograficzne, gastronomiczne oraz działalności handlowe.

  O czym warto pamiętać, ubiegając się o dotację? – Przede wszystkim radziłbym dobrze przemyśleć pomysł na własny biznes – podpowiada Tomasz Jamróg.- Trzeba dobrze wiedzieć, co chce się robić i traktować dotację z PUP jako pomoc do osiągnięcia założonego celu. Radzę też nie bać się procedury składania wniosku w PUP, jest ona bardzo prosta, a w razie pytań, zawsze życzliwą pomocą i podpowiedzią służą pracownicy urzędu. PUP w Świdnicy to najprostsza droga dla osób bezrobotnych na założenie własnej firmy, nie należy się więc bać i warto spróbować.

  Adrian Pietraszek dodaje – Zanim rozpoczniemy działalność, zastanówmy się nad jej profilem oraz nad potrzebami rynkowymi i konsumentów. Warto jest temat przedyskutować ze znajomymi, rodziną. Zadajmy sobie także pytanie – w czym będziemy lepsi od innych? Takie podejście ułatwi nam stworzenie analizy S.W.O.T. i napisanie biznes planu. Przed złożeniem wniosku w Urzędzie Pracy – można także wybrać się do firm lub potencjalnych klientów i poprosić o „listy intencyjne”, czyli niezobowiązujące dokumenty o ewentualnej współpracy w przyszłości. Pozwoli to na wypozycjonowanie nas wyżej od innych podczas etapu rozpatrzenia wniosku. Najważniejsze jednak to wierzyć w swoje założenia i powodzenie – w moim przypadku opłaciło się.

  Obaj panowie podkreślają, że nie mieli problemu z napisaniem biznesplanu, bo nie tylko wiedzieli, co chcą robić, ale także rozpoznali rynek i znaleźli klientów jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Pytany o największe trudności, Tomasz Jamróg wskazuje praktycznie tylko na konieczność znalezienia poręczycieli dotacji, co, niestety, często jest trudne. Ona sam wybrał inna formę zabezpieczenia.

  Ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy mogą skorzystać także te osoby, które już prowadzą firmę. W latach 2008-2010 ogółem zawarto 403 umowy na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, w ramach których utworzono 593 miejsca pracy:

  – w roku 2008 – 97 umów na 167 stanowisk pracy,

  – w roku 2009 – 129 umów na 213 stanowisk pracy,

  – w roku 2010 – 177 umów na 213 stanowisk pracy.

  W tym roku zawarto już 56 umów, w ramach których utworzono 59 stanowisk pracy.

  Najczęściej tworzonymi stanowiskami pracy są: pracownik ogólnobudowlany, sprzedawca, mechanik samochodowy, pomoc kuchenna, magazynier, specjalista administracyjno-finansowy, blacharz-lakiernik, operator wózka widłowego, stolarz, pracownik biurowy, kucharz, przedstawiciel handlowy, operator łupiarki.

  Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy przewiduje jeszcze zawarcie 39 umów o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz zawarcie umów w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego na 35 stanowisk pracy. Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy będzie starał się pozyskać nowe środki na realizację w/w form wsparcia.

  W obecnych realiach rynkowych bezzwrotna dotacja rzędu kilkunastu tysięcy złotych, która jest w miarę łatwo osiągalna, stanowi najbardziej atrakcyjną formę wsparcia dla osoby chcącej założyć własną działalność podsumowuje Tomasz Jamróg. – Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że pomoc PUP to solidny fundament mojej obecnej firmy. Pomoc dająca komfort w pierwszych miesiącach działalności.

  Rozmowy z Adrianem Pietraszkiem i Tomaszem Jamrogiem już w środę.

  Poprzedni artykułCity Walk. Spacerkiem po mieście
  Następny artykułŚpiesz się z wykupem mieszkania!