Wybudują fabrykę w podstrefie

  4

  GEA POLSKA Sp. z o.o. – to pierwszy inwestor w Podstrefie Świebodzice WSSE “ na gruntach, które w pełni należą do Gminy Świebodzice. We wtorek 21 czerwca burmistrz Bogdan Kożuchowicz i Edyta Rękas, dyrektor GEA POLSKA Sp. z o.o., w obecności Prezes WSSE Invest-Park Urszuli Solińskiej-Marek, podpisali akt notarialny. Firma kupiła ponad 5 hektarów gruntów położonych w rejonie ulicy Strzegomskiej. Zamierza uruchomić pierwszą halę produkcyjną już w lutym 2012 roku.

  GEA to tak naprawdę pierwszy inwestor w świebodzickiej podstrefie ekonomicznej. Wprawdzie na części gruntów, zlokalizowanych przy ul. Świdnickiej, od kilku lat działa już firma, jednak transakcji sprzedaży tych terenów dokonywała bezpośrednio Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, będąca właścicielem terenu. Grunty przy ul. Strzegomskiej, o które rozszerzono obszar Podstrefy Świebodzice w 2009 roku, są w całości własnością gminy. To 9 hektarów zwartego terenu zlokalizowanego przy trasie wylotowej w kierunku Strzegomia. To właśnie tam 5,88 hektara kupiła firma GEA Polska, będącą częścią niemieckiego koncernu GEA Group. GEA jest producentem wysokiej klasy urządzeń wentylacyjnych, cieplnych i grzewczych. Ma już swój zakład w Świebodzicach, przy ul. Sikorskiego 38. Ale zakład w podstrefie będzie zupełnie nową halą produkcyjną.

  –         Planujemy, że cała inwestycja zakończy się wraz z końcem 2012 roku – zdradza Edyta Rękas, dyrektor Spółki. – Chcielibyśmy, aby częściowa produkcja ruszyła na początku lutego przyszłego roku. Zatrudnienie w tym okresie wyniesie 50 osób. Będą to całkowicie nowe miejsca pracy.

  Firma nie przenosi produkcji – dotychczasowa siedziba przedsiębiorstwa pozostaje na ul. Sikorskiego, a przy Strzegomskiej powstanie drugi zakład. Firma będzie miała zatem dwie lokalizacje, a docelowo nowa hala ma szansę stać się największym zakładem koncernu GEA w Polsce.

  Firma ma ambitne plany, dlatego chce wejść na plac budowy jeszcze podczas wakacji.

  Od ponad 30 lat GEA jest dostawcą wymienników ciepła dla różnych zastosowań, w tym od 13 już lat jako spółka należąca do międzynarodowego koncernu GEA Group, wiodącego producenta wysokiej klasy urządzeń wentylacyjnych, cieplnych i grzewczych.

  –         Mam wielką satysfakcję, że wysiłek, jaki włożyliśmy tak naprawdę od początku poprzedniej kadencji czyli od 2007 roku, w utworzenie Podstrefy Świebodzice i ściągnięcie do niej inwestorów – wreszcie zaowocował – komentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Bardzo cieszę się, że pierwszym inwestorem jest firma już obecna w mieście, która chce się rozbudowywać, zwiększać produkcję a tym samym zatrudnienie. Mam nadzieję, że to dobra oznaka przełamywania impasu na rynku inwestorskim. Przy okazji pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim tym mieszkańcom Świebodzic, którzy sprzedali gminie swoje grunty przy ul. Strzegomskiej. W wielu przypadkach była to owa symboliczna ojcowizna. Oni także są autorami tego sukcesu. Dziękuję Radzie Miejskiej poprzedniej i obecnej kadencji za wsparcie w staraniach.

  ***

  Podstrefa Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” Sp. z o.o. w Wałbrzychu ma łączną powierzchnię 10,3272 ha gruntów, z czego:

  1,2905 ha  to gruntu położone przy ul. Świdnickiej 57 w Świebodzicach, a ich właścicielem jest „INVEST-PARK DEVELOPMENT” Sp. z o.o. w Wałbrzychu,

  – 9,0367 ha to grunty będące własnością Gminy Świebodzice i położone są w okolicach ul. Strzegomskiej w Świebodzicach (uważa się, że po wybudowaniu nowej drogi na tym obszarze inwestycyjnym należy nadać nową nazwę powstałej ulicy).

  Po przeprowadzonym w dniu 6.06.2011 r. przetargu Rada Nadzorcza WSSE „INVEST-PARK” Sp. z o.o. w Wałbrzychu wyraziła zgodę na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 5,8845 ha położonej w okolicach ul. Strzegomskiej w Świebodzicach na rzecz firmy GEA POLSKA Sp. z o.o. przy ul. Sikorskiego 38 w Świebodzicach.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  Rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułZobacz, jak Wrocław promuje się w sieci [VIDEO]
  Następny artykułSrebro za obsługę klientów