Walczą o 40 tysięcy

  0

  Szkoły podstawowe z miast i gmin, gdzie znajdują się elektrownie wodne firmy Tauron Ekoenergia walczą o 40 tys. zł. z przeznaczeniem na wyposażenie nowoczesnej sali przyrody – informuje Janusz Waligóra, rzecznik UG Świdnica. W gminie Świdnica dwie placówki oświatowe z Mokrzeszowa i Witoszowa zdecydowały się powalczyć o to cenne trofeum.


  Szkoły do 31 marca br. przesłały do siedziby TAURON Ekoenergii formularz zgłoszeniowy, a następnie do 31 maja 2011 r. powinny dosłać do organizatora prace konkursowe, zawierające mają  m.in.

  • opis przedsięwzięć realizowanych lub wprowadzonych do realizacji w szkole w ramach edukacji ekologicznej (w tym roku szczególnie premiowane są działania w zakresie ochrony klimatu),
  • zarys ponadprogramowych działań edukacyjnych prowadzonych w szkole w zakresie ochrony środowiska naturalnego,
  • wszelkiego rodzaju prace w dowolnej technice (literackie, plastyczne, multimedialne i inne), które ilustrować będą zaangażowanie uczniów i nauczycieli w prace nad ochroną klimatu.

  Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 10 czerwca 2011r.

  Jak mówią rodzice dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej w Witoszowie Dolnym Inwestycja w oświatę i nowoczesne pomoce naukowe jest dla ich pociech bezcenna.Nauczyciele w nowoczesnej pracowni już widzą nowy sposób nauczania, które odbędzie się na atrakcyjniejszym dla ucznia poziomie. Krystyna Kwaśnik dyrektor szkoły w Witoszowie zapewnia, że już teraz widać ogromny zapał uczniów w działania na rzecz ochrony środowiska. Ta pracownia będzie mogła zbliżyć dzieci do świata współczesnego, a lekcje dzięki temu będą bardziej atrakcyjniejsze. Nowa klasa to wielka księga eksperymentów – dodaje dyrektor.

  Największe zadowolenie z nowoczesnej klasy mieliby jednak sami uczniowie. Doskonale wiedzą, jak taki sprzęt mógłby pomóc im w zdobywaniu wiedzy.

  Uczniowie opracowali EkoDekalog w formie ulotki, zwierający 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję CO2. Nie pozostawiaj na długo sprzętu RTV w stanie czuwania. Wyłączaj ładowarki z prądu, one też pobierają prąd, gdy nie są używane. Gotuj tyle wody w czajniku ile potrzebujesz.Ulotki kolportują na terenie swojej i sąsiednich placówek oświatowych, a także wśród mieszkańców Witoszowa i okolicznych miejscowości.

  To nie jedyne działania, jakie podjęli uczniowie z Witoszowa. W ostatnich tygodniach udało się im pozyskać ponad 530 kg opakowań typu PET, 2,5 tony złomu, 2 samochody zużytego sprzętu RTV-AGD, 18 kg płyt CD, 103 kg baterii, kontener makulatury. To nie koniec listy eko-śmieci, które zamiast do pojemników mogły trafić np. do lasu i stanowić zagrożenie dla środowiska. W tym tygodniu uczniowie ze szkoły podstawowej w Witoszowie przystąpią do akcji sprzątania lasu, łącząc swoje działanie ze ścieżkami edukacyjnymi.

  Poprzedni artykułKongres Regionów od kuchni
  Następny artykułJaka rola i miejsce samorządu?