Jaka rola i miejsce samorządu?

  2

  – Mimo Konstytucji i ostatnich 20-tu lat doświadczeń w Polsce panuje archaiczna centralistyczna struktura rządzenia – ubolewał podczas sesji plenarnej otwierającej II Ogólnopolski Kongres Regionów profesor Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej. – Elity polityczne wciąż widzą samorząd jako mniej ważną część państwa. Niestety, taką opinię ugruntowują rząd i media. Marginalizowany samorząd wciąż staje przed przeszkodami, odczuwanymi coraz boleśniej.


  Tymczasem, zdaniem prezydenta Świdnicy, współgospodarza sesji, oczekiwania mieszkańców są coraz większe. Chcą lepszych dróg, oświaty, poprawy estetyki ulic i kamienic, więcej miejsc do spędzania wolnego czasu. Realizację wciąż ogranicza centralistyczna polityka i przede wszystkim brak finansów. – Obiecałem żonie, że nie powiem ani słowa o ministrze Rostowskim – gorzko żartował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, nawiązując tym jednym zdaniem do planów związanych z planowanymi ograniczeniami w zaciąganiu pożyczek na inwestycje. Prezydent Murdzek podkreślił, że jego nadzieją jest wypracowanie w Świdnicy wspólnego głosu samorządowców, który mógłby oddziaływać na elity rządzące. W tym celu ma być ogłoszona Karta Świdnica ze zbiorem oczekiwań i propozycji.

  Po sesji, która sprowadziła do miejskiego teatru setki gości z całego kraju, uczestnicy Kongresu obejrzeli premierę filmu w reżyserii Pawła Kędzierskiego o 20-leciu polskiej reformy samorządowej „Zdarzyło się w Polsce”. Pierwszy dzień II Kongresu Regionów zakończyło wręczenie nagród w dwóch rankingach. Wyróżniono najlepszych prezydentów miast oraz włodarzy miast atrakcyjnych dla biznesu.

  Już po raz trzeci Newsweek nagrodził najlepszych prezydentów miast. Aktywność włodarzy z ostatniego roku oceniano według następujących kryteriów: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu oraz zdolność przyciągania inwestorów. Ranking uwzględnił także umiejętność rozwiązywania problemów społecznych oraz inwestycje w kulturę, edukację i rekreację. Prezydent Świdnicy, jak już informowaliśmy, zajął 13-te miejsce. Liderem po raz kolejny został Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

  [photospace]

  Najlepsza „piętnastka” wśród prezydentów polskich miast wg tygodnika „Newsweek Polska”:

  1. Rafał Dutkiewicz, Wrocław

  2. Ryszard Grobelny, Poznań

  3. Janusz Chodorowski, Mielec

  4. Tadeusz Truskolaski, Białystok

  5. Jacek Karnowski, Sopot

  6. Małgorzata Mańka-Szulik, Zabrze

  7. Wojciech Szczurek, Gdynia

  8. Piotr Przytocki, Krosno

  9. Michał Zaleski, Toruń

  10. Tadeusz Ferenc, Rzeszów

  11. Piotr Uszok, Katowice

  12. Krzysztof Chojniak, Piotrków Trybunalski

  13. Wojciech Murdzek, Świdnica

  14. Roman Smogorzewski, Legionowo

  15. Marcin Zamoyski, Zamość

  Z kolei „Forbes” wyłonił miasta najbardziej atrakcyjne dla biznesu, czyli takie, które mają największe osiągnięcia w przyciąganiu przedsiębiorców. O pozycji w zestawieniu decydowała liczba nowo rejestrowanych spółek w ciągu roku, pomniejszona o likwidacje i upadłości, przeliczona następnie na 1000 mieszkańców.

  Pod uwagę wzięto wszystkie miasta w Polsce. Podzielono je na cztery kategorie, w zależności od liczby mieszkańców: powyżej 300 tys. mieszkańców, od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców, od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców i poniżej 50 tys. mieszkańców. W tej ostatniej kategorii pod uwagę wzięte zostały nie tylko miasta, ale też mniejsze miejscowości, w których przedsiębiorcy chętnie rejestrują swoje spółki.

  Dane do rankingu zebrał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

  Miasta powyżej 300 tys. mieszkańców:

  1. Warszawa, mazowieckie

  2. Poznań, wielkopolskie

  3. Wrocław, dolnośląskie

  4. Katowice, śląskie

  5. Kraków, małopolskie

  6. Gdańsk, pomorskie

  7. Lublin, lubelskie

  8. Szczecin, zachodniopomorskie

  9. Łódź, łódzkie

  10. Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie

  Miasta od 150 tys. do 300 tys. mieszkańców:

  1. Gdynia, pomorskie

  2. Rzeszów, podkarpackie

  3. Toruń, kujawsko-pomorskie

  4. Olsztyn, warmińsko-mazurskie

  5. Bielsko-Biała, śląskie

  6. Opole, opolskie

  7. Kielce, świętokrzyskie

  8. Gliwice, śląskie

  9. Białystok, podlaskie

  10. Sosnowiec, śląskie

  Miasta od 50 tys. do 150 tys. mieszkańców:

  1. Zielona Góra, lubuskie

  2. Gorzów Wielkopolski, lubuskie

  3. Pruszków, mazowieckie

  4. Tarnowskie Góry, śląskie

  5. Ostrów Wielkopolski, wielkopolskie

  6. Legnica, dolnośląskie

  7. Leszno, wielkopolskie

  8. Świdnica, dolnośląskie

  9. Tychy, śląskie

  10. Chorzów, śląskie

  Miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców:

  1. Lesznowola (gmina wiejska), mazowieckie

  2. Raszyn (gmina wiejska), mazowieckie

  3. Suchy Las (gmina wiejska), wielkopolskie

  4. Kobierzyce (gmina wiejska), dolnośląskie

  5. Tarnowo Podgórne (gmina wiejska), wielkopolskie

  6. Sopot (miasto na prawach powiatu), pomorskie

  7. Komorniki (gmina wiejska), wielkopolskie

  8. Oświęcim (miasto), małopolskie

  9. Łomianki (gmina miejsko-wiejska), mazowieckie

  10. Rzgów (gmina miejsko-wiejska), łódzkie

  ***

  Atrakcją pierwszego dnia Kongresu był koncert zespołu KOMBII. A już dzisiaj samorządowcy spotkają się z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, który na sesji plenarnej „Władza centralna a samorządowa. Jak jest naprawdę?” wygłosi przemówienie. Początek o godzinie 10.00 w teatrze miejskim.

  Od 11.15 uczestnicy Kongresu będą debatować podczas kilkudziesięciu tematycznych paneli, poświęconych m.in. finansom gmin, drogom, zdrowiu i bezpieczeństwu.

  II Ogólnopolski Kongres Regionów „Rozwój i bezpieczeństwo” organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawcę m. in. Newsweeka, Faktu, Forbesa, Auto Świata, Komputer Świata oraz Miasto Świdnica. W trakcie Kongresu przedstawiane są praktyczne rozwiązania, z których mogą skorzystać przedstawiciele samorządu. To także przyczynek do rozmów samorządowców z biznesem, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi oraz przedstawicielami ministerstw i agend rządowych.

  opr. asz

  Poprzedni artykułWalczą o 40 tysięcy
  Następny artykułNagrody za remonty