Sprawdź datę w dowodzie

  5

  Pierwsze „nowe” dowody osobiste w tym roku tracą ważność. Dokument jest wydawany na 10 lat, z wyłączeniem osób powyżej 65 roku życia, które dowód otrzymały dożywotnio.

  Warto więc spojrzeć na datę ważności  w prawym dolnym rogu na stronie ze zdjęciem. Wniosek o wymianę dowodu należy złożyć we właściwym  urzędzie miasta lub gminy na miesiąc przed upływem terminu ważności. W Świdnicy taka operacja czeka w tym roku 3133 osoby.

  Od 1 stycznia 2010 roku dowody są wydawane nieodpłatnie.

  Uzupełnienie:

  W nowym dowodzie, wydawanym od 1 lipca tego roku, nie będzie podanego adresu i  wzrostu oraz koloru oczu.  Natomiast zostanie zapisane obywatelstwo polskie. Wszystkie dane będą umieszczone także w warstwie elektronicznej.  W tej warstwie na życzenie umieszczane mają być również podpis osobisty i podpis kwalifikowany, jednak jak praktycznie będzie można z nich korzystać, jeszcze nie wiadomo.

  Posiadanie dowodu przez osoby powyżej 18. roku życia jest obowiązkowe. Za brak dokumentu grozi kara ograniczenia wolności do 1 miesiąca lub grzywna. W Świdnicy przez ostatnie 20 lat nie było ani jednego przypadku ukarania za brak dowodu z wniosku Urzędu Miejskiego.

  Poprzedni artykułPięć aut i śmietniki, kolizja na Prądzyńskiego
  Następny artykułLatawiec: Nie bój się skargi!