Chciałbyś mieszkać w kartonie?

  9

  Postanowiliśmy podziałać na wyobraźnię – tłumaczy Gabriela Kowalczyk, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdnicy. – Nikt nie chce mieszkać w kartonach na ulicy, ale są ludzie, których spotkał taki los. Domki z pudeł ustawiliśmy na ulicach Świdnicy, by zachęcić do oddawania 1% podatku na rzecz naszego Towarzystwa. Pieniądze w całości przeznaczone będą na utrzymanie  schroniska dla bezdomnych.

  Sami bezdomni ustawili 6 kartonowych domków, m.in. na ulicy Łukowej, na placu Grunwaldzkim, przed Tesco i Stokrotkami. Niestety, jeden już ktoś ukradł. – Chcieliśmy akcję poprowadzić do niedzieli, ale obawiam się, że do tego dnia nie dotrwałby żaden domek. Dlatego kończymy jutro, a przy naszych kartonach stoją „straże”, zaciągnięte przez bezdomnych ze schroniska.

  W ubiegłym roku dzięki 1% Towarzystwo pozyskało 7 tysięcy złotych. – To nie jest porażająca kwota, ale liczy się każdy grosz – mówi Gabriela Kowalczyk. – Co prawda za pobyt bezdomnych płacą Ośrodki Pomocy Społecznej lub oni sami, jeśli mają renty bądź emerytury, ale to są symboliczne pieniądze. Roczne utrzymanie schroniska i jadłodajni kosztuje grubo ponad 200 tysięcy złotych. Większość pochodzi z datków i od sponsorów. Mamy nadzieję, że tym razem więcej osób zdecyduje się na przekazanie 1% podatku.

  Przekazanie 1% jest proste. Wystarczy podczas wypełniania PIT-a w odpowiedniej rubryce wpisać nr KRS organizacji, której chcemy przekazać pieniądze. Resztę wykonuje Urząd Skarbowy.

  Numer KRS Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdnicy:

  00 00 22 46 77

  asz

  Poprzedni artykułMarzli w Budowlance
  Następny artykułDyrektor SP nr 8 zostaje