Czy to świńska grypa?

  2

  Po koniec ubiegłego tygodnia na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala Latawiec zmarła 38-letnia kobieta. Pacjentka w bardzo ciężkim stanie trafiła do Świdnicy ze szpitala w Dzierżoniowie. – Zakażenie postępowało w piorunującym tempie, nie udało się jej uratować – mówi dyrektor Jacek Domejko. Testy przeprowadzone jeszcze na zlecenie dzierżoniowskiej placówki nie wykryły u chorej wirusa grypy A/H1N1, jednak na wszelki wypadek Świdnica zleciła ponowne badania.

  Próbki przesłaliśmy do Wrocławia, wynik powinien być dzisiaj po południu lub jutro rano – informuje dyrektor Domejko. Przyczyny zgonu pacjentki będą znane po sekcji zwłok.  – Nie wprowadziliśmy na OIOMie kwarantanny ani zakazu odwiedzin, bo jest to oddział o szczególnym reżimie sanitarnym i nie ma takiej potrzeby – dodaje dyrektor.

  Świdnicki Sanepid nie otrzymał dotychczas żadnego zawiadomienia  ani o stwierdzonym przypadku tzw. świńskiej grypy ani o jej podejrzeniu. Natomiast w Polsce odnotowywane są przypadki zgonów, wywołanych powikłaniami u pacjentów ze stwierdzonym wirusem A/H1N1. W Olsztynie zmarła 2,5 letnia dziewczynka, w Słupsku 50-letni mężczyzna. 11 stycznia poinformowano o dwóch kolejnych przypadkach zgonów osób, zakażonych wirusem A/H1N1; w Tarnowie (Małopolskie) zmarł młody mężczyzna, w Chojnicach (Pomorskie) 60-letnia kobieta.

  Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Zachodniopomorskiem, Pomorskiem, Małopolsce, na Śląsku i Opolszczyźnie. Według raportu zamieszczonego na stronie internetowej Państwowego Zakładu Higieny, w tygodniu od 1 do 7 stycznia odnotowano 24 464 zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Średnia dzienna zapadalność na grypę wynosi 9,2 na 100 tys. ludności.

  asz

  Poprzedni artykułCzeka nas paraliż komunikacyjny?
  Następny artykułKolizja za Pszennem