Ambasador Szwecji zachwycony Kościołem Pokoju

  0

  – Widziałem już świdnicki Kościół Pokoju na zdjęciach w albumie i na filmach, ale tego nie da się porównać z wrażeniami po obejrzeniu świątyni na żywo! – gorąco zapewniał ambasador Szwecji i co najmniej kilkanaście razy powtórzył słowo “fantastyczne”. Dag Hartelius miał przyjechać z wizytą już w marcu, ale wówczas zatrzymały go śnieżyce. Dziś Świdnica powitała ambasadora słońcem, w którym jeden z najważniejszych zabytków miasta prezentował się wyjątkowo pięknie. Dag Hartelius zapowiedział, że nie tylko opisze swoje wrażenia na blogu, ale od dzisiaj będzie ambasadorem i Szwecji, i Kościoła Pokoju.

  Szacownego gościa po świątyni oprowadzał proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Waldemar Pytel, a snując opowieść o barwnej historii, podkreślał związki kościoła ze Szwecją. To dzięki wstawiennictwu szwedzkiego króla w ogóle doszło do budowy, a 100 lat później zasłużył się także szwedzki kupiec, który podarował 1,5 tysiąca talarów na ołtarz. Do dziś można oglądać tabliczkę z nazwiskiem darczyńcy Piotra Poliandra. Ambasador wysłuchał również mini koncertu na małych organach. Po mistrzowski zagrał kantor Kościoła Pokoju Marcin Armański. Dag Hartelius zainteresował się, dlaczego nie można zagrać na bardziej okazałych, dużych organach. Te jednak są nieczynne, bo wymagają renowacji. Potrzeba na ten cel około 300 tysięcy euro. Choć w kościele prace konserwatorskie trwają od ponad 20 lat, wciąż jest wiele do zrobienia. W tej chwili przeprowadzana jest wymiana uszkodzonych, drewnianych gontów na poszyciu dachu, sponsorowana wspólnie przez miasto i województwo. Do renowacji zabrano także kolejnych 40 ze 180 okien. Prace sfinansuje Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków. Jak ubolewa proboszcz Pytel, w tym roku Kosciół Pokoju nie otrzymał ani złotówki z Ministerstwa Kultury.

  – Trudno na gorąco składać obietnice, ale na pewno rozejrzę się za możliwościami szerokiej współpracy z Kościołem Pokoju. – zadeklarował ambasador Szwecji i dodał, że przyjedzie na Festiwal Bachowski. Jedno, co zrobi natychmiast, to zachęci swoich rodaków do odwiedzenia świątyni i Świdnicy.

  asz

  Poprzedni artykułŚKPR Świdnica – OSiR Komprachcice
  Następny artykuł2-metrowy anioł stanie na Łukowej