Strona główna Wydarzenia Świebodzice Wpłynęło już 18 wniosków na wymianę pieców

Wpłynęło już 18 wniosków na wymianę pieców

2

Świebodziczanie składają dokumenty o udzielenie dotacji finansowej z budżetu gminy na wymianę pieców opalanych węglem. Z końcem lutego uruchomiony został w Świebodzicach program finansowego wsparcia zmiany systemu ogrzewania, mający na celu wyeliminowanie tradycyjnych kotłów c.o. opalanych paliwem stałym. Do magistratu wpłynęło już 18 wniosków.

W tegorocznym budżecie Gmina Świebodzice przeznaczy na to 100.000 zł. Program przewidziany jest na trzy lata – w kolejnym roku będzie to 100.000 zł, w 2020 – 70.000 zł.

Uchwała w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice, zakłada dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na: ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne i olejowe oraz pompy ciepła. Maksymalnie można otrzymać 3.000 zł.

Główną intencją przyjętych przepisów jest zachęcenie mieszkańców do likwidacji tradycyjnych pieców, opalanych węglem, groszkiem, itd. słowem wszystkim, co jest paliwem stałym. Warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja w mieszkaniu wszystkich źródeł ciepła, opartych na tym paliwie.

Wnioski będą przyjmowane do końca sierpnia. Wypłata dotacji następuje po rozliczeniu inwestycji – czyli po wykonaniu zmiany systemu ogrzewania.

Wniosek do pobrania znajduje się na stronie www.bip.swiebodzice.pl, w zakładce Ochrona Środowiska. Zachęcamy także do kontaktu z Wydziałem Ochrony Środowiska, tel. 74 666 98 15, ul. Stefana Żeromskiego 27, pok. Nr 3.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

  • Chwała_Bohaterom

    a w swidnicy kiedy piece wymienia polowa centrum dalej grzeje weglem albo jakims g***** iwtedy by walczyli ze smogiem a nie jakies czujniki czy maski wystarczy pomoc ludziom

    • Jola

      Śmieszna kwota ta 3tyś. Co zrobią za to hmmmm, jak ktoś będzie chciał gazowe ogrzewanie to najpierw projekt z tysiąca, opinia kominiarska, pozwolenie na budowę a potem zakup wszystkiego….kociołek dwufunkcyjny to jakieś 2-2,5tys a wkład do komina albo przewód powietrzno-spalinowyvto kolejny wydatek, a i przy gazie trzeba przebudować instalację gazową w domu na większą srednice….takze te 3tys to kropla w morzu potrzeb…ale ładnie to brzmi… A nie mówimy o kosztach gdy w domu stoi piec kaflowy i zero grzejników i rur c.o.