Strona główna 0_Slider Kościół Pokoju jedną z największych atrakcji Euroregionu? Ostatnie dni na głosowanie

Kościół Pokoju jedną z największych atrakcji Euroregionu? Ostatnie dni na głosowanie

0

Podziemne miasto Osówka, twierdza w Srebrnej Górze, wieża widokowa na Wielkiej Sowie, a może świdnicki Kościół Pokoju? Do 30 marca potrwa głosowanie na najpopularniejsze atrakcje turystyczne Euroregionu Glacensis. Pośród 50 propozycji znalazła się także strzegomska Bazylika Mniejsza.

 

W rozpoczętym na początku marca internetowym głosowaniu, odbywającym się na stronie Euroregionu można wybierać spośród 25 miejsc oraz obiektów znajdujących się po stronie polskiej i kolejnych 25 po stronie czeskiej. – Celem badania jest popularyzacja tych atrakcji i uzyskanie opinii publicznej o ich popularności – tłumaczą przedstawiciele Euroregionu Glacensis, zachęcając do oddawania głosów na ulubioną atrakcję. Przypominają przy tym, że można oddać tylko jeden głos.

Po zakończeniu głosowania zostanie wybranych 6 atrakcji turystycznych po polskiej stronie i 6 po czeskiej stronie granicy, które otrzymają największa liczbą głosów. Atrakcje zostaną przedstawione w reportażach radiowych o zasięgu ogólnokrajowym, spocie promocyjnym, rollapach oraz w kalendarzu Euroregionu Glacensis na 2019 rok – mówią przedstawiciele stowarzyszenia. Wyniki głosowania powinny zostać ogłoszone w ciągu tygodnia od zakończenia internetowej ankiety.

To nie pierwsza tego typu akcja przeprowadzona przez samorządy tworzące Euroregion. W ubiegłym roku odbyło się głosowanie na 24 najpopularniejsze produkty regionalne – 12 polskich i 12 czeskich produktów. Wówczas największą popularnością cieszyło się m.in. piwo z Twierdzy Kłodzkiej, smażony pstrąg z Głuszycy, Sery Lutomierskie, filiżanki porcelanowe „wagonik” z Wałbrzycha, czy też Woliborska Herbata Lawendowa. Po czeskiej stronie uznanie znalazł m.in.: Poličan (odmiana salami) z Polic nad Metują, karkonoskie syropy z górskiego miasteczka Vrchlabí, oraz szklane koraliki robione ręcznie nad palnikiem, wytwarzane w Szpindlerowym Młynie. Zwycięskie produkty znalazły się w kalendarzu Euroregionu Glacensis na 2018 rok.

Euroregion Glacensis jest jednym z szesnastu funkcjonujących na granicach Polski euroregionów i jednym z sześciu na pograniczu polsko-czeskim. Euroregion Glacensis jest ponadnarodowym stowarzyszeniem miast i gmin z terenu powiatów Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, Trutnov, Jičín, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Pardubice, Šumperk i obrębu ewidencyjnego gminy Bílá Voda po stronie czeskiej oraz stowarzyszenie miast i gmin powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, strzelińskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego i miasta Wałbrzych po stronie polskiej.

/mn/

Poprzedni artykułWpłynęło już 18 wniosków na wymianę pieców
Następny artykułHala sportowa LO w Strzegomiu w remoncie [FOTO]