Na pustym od kilkudziesięciu lat placu do połowy 2014 roku powstanie dwukondygnacyjny budynek, stylizowany na dawne kamienice. Inwestor odtworzy także brukowaną jezdnię dawnej ulicy Pańskiej i wybuduje parking.
– Już rozpoczęło się grodzenie terenu – mówi Jerzy Łuś z poznańskiej firmy Via Polonia, która prowadzi inwestycję. – Wkrótce na teren budowy wjedzie ciężki sprzęt, m.in. dźwig. W związku z tym zwracamy się z prośbą do lokatorów budynku przy ulicy Siostrzanej, by zabrali swoje samochody, zaparkowane pod skarpą. W porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową przygotujemy dla nich wygodny parking, w tej chwili jednak prostu potrzebujemy miejsca na budowę. Zapewniam jednocześnie, ze nie będzie żadnego problemu z odbiorem śmieci. Kontenery zostaną na dotychczasowym miejscu, a samochody odbierające odpady będą mogły przejeżdżać przez plac budowy.
Budynek miał powstać do końca tego roku, jednak ze względu na zalecenia archeologa konieczne były zmiany w projekcie. – Pozostałości po piwnicach i fundamentach obiektów z minionych wieków zostaną przykryte betonową płytą. Jeden z zabytkowych portali przekażemy natomiast do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy – dodaje Łuś.
Ulica Pańska, wcześniej nazywana Rycerską, należała do reprezentacyjnych traktów miasta. Tu swoje efektowne kamienice stawiały rody rycerskie, zamożni mieszczanie i opaci wrocławscy. Po wojnie na Pańską przesiedlano Niemców, wreszcie – w latach 60-tych, cała ulica zniknęła w ramach wyburzania kilkudziesięciu nieremontowanych poniemieckich kamienic w całym mieście. Część dawnej Pańskiej zajął koszmarny PRL-owski blok z adresem Siostrzana, reszta została zamieniona w parking i częściowo boisko. Długo teren należał do miasta. 14 lipca 1999 roku na mocy decyzji ówczesnego prezydenta, Adama Markiewicza, działka o powierzchni 0,2624 ha została aktem notarialnym za 50, 5 tysiąca złotych oddana w użytkowanie wieczyste jednemu z mieszkańców Świdnicy. Ten z kolei przepisał ją na syna, a ten – w 2006 roku – odsprzedał firmie PRP Świdnica. W styczniu 2013 roku działkę odkupiła poznańska firma Via Polonia, która właśnie przystąpiła do realizacji inwestycji.
Podczas badań archeologicznych odkryte zostały pozostałości po kamienicach, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Żadnych skarbów nie znaleziono. Po wyburzeniu całej zabudowy ul. Pańskiej w latach 60-tych XX wieku piwnice zostały splądrowane.
Projekt nowego budynku powstał w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Ma stylem nawiązywać do dawnej zabudowy. Na parterze powstanie sklep Netto, na piętrach 32 mieszkania. Zagospodarowany zostanie teren wokół budynku. – Obok wspomnianej jezdni dawnej ulicy Pańskiej i parkingu planujemy także zamontowanie nowego oświetlenia, wymienimy także stare lampy na betonowych słupach zamontowanych w chodniku przy ul. Konopnickiej – dodaje Jerzy Łuś.
asz