Strona główna Temat dnia Rusza budowa na ul. Pańskiej

Rusza budowa na ul. Pańskiej

16

Na pustym od kilkudziesięciu lat placu do połowy 2014 roku powstanie dwukondygnacyjny budynek, stylizowany na dawne kamienice. Inwestor odtworzy także brukowaną jezdnię dawnej ulicy Pańskiej i wybuduje parking.

ul. Pańska

– Już rozpoczęło się grodzenie terenu – mówi Jerzy Łuś z poznańskiej firmy Via Polonia, która prowadzi inwestycję. – Wkrótce na teren budowy wjedzie ciężki sprzęt, m.in. dźwig. W związku z tym zwracamy się z prośbą do lokatorów budynku przy ulicy Siostrzanej, by zabrali swoje samochody, zaparkowane pod skarpą. W porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową przygotujemy dla nich wygodny parking, w tej chwili jednak prostu potrzebujemy miejsca na budowę. Zapewniam jednocześnie, ze nie będzie żadnego problemu z odbiorem śmieci. Kontenery zostaną na dotychczasowym miejscu, a samochody odbierające odpady będą mogły przejeżdżać przez plac budowy.

Budynek miał powstać do końca tego roku, jednak ze względu na zalecenia archeologa konieczne były zmiany w projekcie. – Pozostałości po piwnicach i fundamentach obiektów z minionych wieków zostaną przykryte betonową płytą. Jeden z zabytkowych portali przekażemy natomiast do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy – dodaje Łuś.

A-E2

Ulica Pańska, wcześniej nazywana Rycerską, należała do reprezentacyjnych traktów miasta. Tu swoje efektowne kamienice stawiały rody rycerskie, zamożni mieszczanie i opaci wrocławscy. Po wojnie na Pańską przesiedlano Niemców, wreszcie – w latach 60-tych, cała ulica zniknęła w ramach wyburzania kilkudziesięciu nieremontowanych poniemieckich kamienic w całym mieście. Część dawnej Pańskiej zajął koszmarny PRL-owski blok z adresem Siostrzana, reszta została zamieniona w parking i częściowo boisko. Długo teren należał do miasta. 14 lipca 1999 roku na mocy decyzji ówczesnego prezydenta, Adama Markiewicza, działka o powierzchni 0,2624 ha została aktem notarialnym za 50, 5 tysiąca złotych oddana w użytkowanie wieczyste jednemu z mieszkańców Świdnicy. Ten  z kolei przepisał ją na syna, a ten – w 2006 roku – odsprzedał firmie PRP Świdnica. W styczniu 2013 roku działkę odkupiła poznańska firma Via Polonia, która właśnie przystąpiła do realizacji inwestycji.

Podczas badań archeologicznych odkryte zostały pozostałości po kamienicach, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Żadnych skarbów nie znaleziono. Po wyburzeniu całej zabudowy ul. Pańskiej w latach 60-tych XX wieku piwnice zostały splądrowane.

Projekt nowego budynku powstał w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Ma stylem nawiązywać do dawnej zabudowy. Na parterze powstanie sklep Netto, na piętrach 32 mieszkania. Zagospodarowany zostanie teren wokół budynku. – Obok wspomnianej jezdni dawnej ulicy Pańskiej i parkingu planujemy także zamontowanie nowego oświetlenia, wymienimy także stare lampy na betonowych słupach zamontowanych w chodniku przy ul. Konopnickiej – dodaje Jerzy Łuś.

asz

Poprzedni artykułZagrali w piłkę z okazji Dnia Niepodległości
Następny artykułPamiątkowa tablica dla poległych