Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Pamiątkowa tablica dla poległych

Pamiątkowa tablica dla poległych

0

Od trzech lat gimnazjaliści z Pszenna ratują ginące polskie cmentarze na Ukrainie. W tym roku po raz pierwszy porządkowali polskie mogiły w Nowej Uszycy. 15 listopada, 7 osobowa delegacja z gminy Świdnica ponownie uda się na nekropolię w Nowej Uszycy, aby uroczyście odsłonić pamiątkowe tablice – informuje Janusz Waligóra z UG Świdnica.

Tablica

Nowa Uszyca to spokojne miasteczko na Ukrainie. Duża część mieszkańców tej podolskiej miejscowości ma polskie korzenie. Do tego miejsca, w pierwszych dniach lipca br. wyruszyła grupa wolontariuszy związanych z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Przybyli na zaproszenie proboszcza rodem ze Złotoryi, księdza Marka Wójcika, który prosił o pomoc dla lokalnego polskiego cmentarza.

Podczas najbliższego weekendu delegacja z gminy Świdnica reprezentowana przez zastępcę wójta, dyrektora Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie wraz z Moniką Kornacką-Iwaniec oraz 4 gimnazjalistami dokona symbolicznego odsłonięcia pamiątkowych tablic.
TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO POLEGLI W 1920 ROKU. PROSIMY O MODLITWĘ. RODAKOM RODACY – głosi napis wyryty na marmurowych tablicach.

– Pomysł ich wykonania zrodził się podczas pobytu młodzieży z Pszenna w Nowej Uszycy. To za sprawą księdza Wójcika pojawiła się idea upamiętnienia poległych żołnierzy. Myśl tą bardzo szybko podchwycili nasi gimnazjaliści i przy wsparciu fundatorów już w najbliższy weekend będziemy mogli wziąć udział w uroczystym ich odsłonięciu na Ukrainie – mówi dyrektor Gimnazjum w Pszennie Zbigniew Janus.

Tablicę w języku polskim i ukraińskim ufundował Mirosław Łaszuk z Witoszowa Dolnego. Z kolei teren został ogrodzony dzięki wsparciu ze strony państwa Kawałko. Udział w uroczystościach zapowiedział m.in. Ambasador RP na Ukrainie, Konsul Generalny RP, Gubernator Obwodu Chmielnickiego. Relację z tej uroczystości będzie można oglądać na antenie TVP Wrocław w programie Grażyny Orłowskiej Sondej Studio Wschód, która od samego początku patronuje akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Poprzedni artykułRusza budowa na ul. Pańskiej
Następny artykułGóra kasztanów i żołędzi