O inwestycjach w zabezpieczenia przeciwpowodziowe, a przede wszystkim o gospodarce leśnej w kontekście gospodarki wodnej rozmawiali uczestnicy konferencji, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica. Wśród uczestników byli starostowie powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego, przedstawiciel Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych, samorządowcy i urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska.
– Temat jest aktualny od lat – mówi nadleśniczy świdnicki Jan Dzięcielski. – Oba powiaty praktycznie co dwa lata dotykają poważne podtopienia. Postanowiliśmy pokazać, co się robi, by zmniejszyć straty i zapobiec poważnym szkodom.
Sposobem są nie tylko regulacje rzek i potoków, budowa systemów antypowodziowych w miastach, ale także gospodarka leśna. – W naszym górzystym terenie powodzie maja zwykle bardzo gwałtowny charakter – dodaje Jan Dzięcielski. – Las odgrywa bardzo ważną rolę, stanowiąc jakby „gąbkę”, wchłaniającą nadmiar wody. A dzieje się tak dzięki zmianie drzewostanu z iglastego na mieszany, co powoduje przebudowę ściółki. Niebagatelna role odgrywają także małe zbiorniki wodne. Podczas powodzi przyjmują nadmiar wody, gdy trwa susza, stanowią ochronę dla roślin i zwierząt.