Strona główna 0_Slider Brakuje minimum 4,6 mln złotych, ale prezydent nie rezygnuje z przetargu

Brakuje minimum 4,6 mln złotych, ale prezydent nie rezygnuje z przetargu

0

To jedna z droższych inwestycji w Świdnicy. Miasto chce wyremontować teatr za 18,9 mln złotych, ale – jak pokazują oferty w kolejnych przetargach, to za mało, by zrealizować wszystkie oczekiwania. Mimo że w drugim postępowaniu najniższa proponowana cena jest wyższa o 4,5 mln złotych od możliwości deklarowanych przez samorząd, to prezydent Beata Moskal-Słaniewska mówi: „Choć obie oferty przewyższają zaplanowany budżet, są niższe niż w pierwszym postępowaniu. W związku z tym zdecydowałam o kontynuacji procedury przetargowej.” Nie dodała, że ceny są niższe, bo został okrojony zakres oczekiwanych prac.

TEGO NIE PRZECZYTASZ W „MEDIACH” SAMORZĄDOWYCH


Modernizacja świdnickiego teatru podzielona została na dwa etapy. W pierwszej kolejności przystąpiono do realizacji prac związanych z remontem elewacji gmachu samego teatru oraz czterech przyległych kamienic znajdujących się w bloku śródrynkowym. Prace remontowe ruszyły w lipcu 2024 roku i mają zakończyć się do września 2025 roku. Na realizację tej części inwestycji przeznaczono blisko 6 mln 839 tys. złotych.

W ramach drugiego etapu przebudowy teatru miejskiego przewidziano modernizację jego wnętrza. W styczniu ogłoszono zamówienie na wykonanie tych prac. Do przetargu stanęła tylko jedna firma – spółka Mikor Inżyniering, która zaproponowała wykonanie robót za niemal 28 mln 809 tys. złotych. Złożona oferta znacznie przewyższyła kwotę, jaką Urząd Miejski w Świdnicy planował przeznaczyć na inwestycję, tj. 18 mln 900 tys. złotych. Z tego względu postanowiono unieważnić zamówienie.

25 marca ogłoszony został powtórny przetarg, jednak tym razem podjęto decyzję o rezygnacji z części planowanych prac, w tym m.in. z wykonania antresoli w pomieszczeniu bocznym zaplecza sceny, remontu dachu nad wentylatornią i Salą Lustrzaną, czy też z realizacji niektórych elementów systemu elektroakustycznego.

11 kwietnia poinformowano, że realizacją inwestycji zainteresowane są dwie firmy: spółka Mikor Inżyniering, która tym razem wyraziła gotowość do wykonania prac za ponad 23 mln 511 tys. złotych, a także PPUH REMDOM z ofertą opiewającą na ponad 26 mln 394 tys. złotych. Złożone oferty ponownie przekroczyły budżet zadania wynoszący – tak, jak podczas pierwszego przetargu – 18 mln 900 tys. złotych.

W komunikacie, zamieszczonym na stronie urzędu miejskiego, nie ma ani słowa o tym, że ceny z drugiego przetargu są niższe z powodu ograniczenia zamawianych prac. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska uznała, że procedura przetargowa będzie kontynuowana, a wybór wykonawcy powinien nastąpić w połowie maja tego roku.

Do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi, skąd miasto weźmie brakujące kilka milionów złotych na zapłacenie wykonawcy?

/asz/mn/

Poprzedni artykułUderzyła w ogrodzenie [FOTO]
Następny artykułPoznali swoich rywali w 1/16 finału Mistrzostw Polski