Dlaczego warto przyjechać w Góry Bystrzyckie?
Góry Bystrzyckie poprzecinane są gęstą siecią leśnych dróg nadających się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Najbardziej znaną drogą jest Wieczność. Ciągnie się ok. 6 km, różnica wzniesień nie przekracza 100 m. Zaczyna się niedaleko Zielonej Drogi (okolice Polanicy) na wysokości ok. 760 m n.p.m. – odchodzi od wschodniego „wariantu” Drogi Zbłąkanych Wędrowców. Następnie prowadzi cały czas prosto i prawie poziomo w kierunku wsi Huta w gminie Bystrzyca Kłodzka. Trawersuje południowo-zachodnie stoki Łomnickiej Równi, gdzie osiąga najwyższą wysokość ok. 860 m n.p.m. Na całej długości droga prowadzi przez lasy świerkowe, które zostały częściowo zniszczone wskutek klęski ekologicznej w latach 70-tych XX w. Ubytki zastąpiono świeżymi nasadzeniami, stąd na trasie są liczne szkółki leśne.
Droga jest wprawdzie prosta, ale z jej początku nie widać końca i wędrując nią czas dłuży się jak wieczność… Warto zobaczyć tę drogę ze względu na bogatą historię i liczne pamiątki z przeszłości. Są to m.in. (w kolejności od strony Polanicy): kamień granitowy z wyrytymi napisami, wśród których data budowy drogi (1788 r.); dalej na stoku Łomnickiej Równi kamienny słupek z 1795 r. wyznaczający granicę ówczesnych rewirów leśnych w królewskich lasach; następnie piaskowcowa kapliczka z 1814 r., przy odejściu w prawo Ścieżki Wielkiego Strachu.
Na koniec największa atrakcja tego duktu – betonowa figura Strażnika Wieczności, będąca symbolem Gór Bystrzyckich. Dawniej postać zwano Szarym lub Kamiennym Mężczyzną.
Historia Wieczności
Wieczność jest jedną z najstarszych dróg leśnych w Górach Bystrzyckich. Zbudowana została w 1788 r. w ramach zagospodarowywania lasów królewskich. Łączyła wówczas dwa leśnictwa: Zalesie i Pokrzywno. Początkowo transportowano tędy drewno. Wkrótce jednak doszedł aspekt militarny: w pobliżu Huty, na stokach Kamiennej Góry zbudowano w 1790 r. forty, zaś droga ta była łącznikiem. W XIX w. ruiny fortów stały się popularnym celem wycieczek i droga zaczęła służyć turystom. Do lat 30-tych XX w. Wieczność była bardzo uczęszczana – do czasu zbudowania widokowej Drogi Stanisława. Obecnie prowadzi tędy szlak rowerowy. A w okolicach Pokrzywna trzeba uważać, żeby się nie zgubić – to rejon działania ducha Gór Bystrzyckich…
Co można robić w Górach Bystrzyckich?
- Przejść pieszo, przejechać na rowerze lub szusować na nartach całą trasę z Pokrzywna do Huty (lub odwrotnie).
- Podziwiać dobrze zachowane pamiątki z przeszłości.
- Zbierać dary natury – grzyby i jagody.
Czego nie wolno pominąć?
- Przechadzki Wiecznością.
- Pieszych i rowerowych wycieczek po Górach Bystrzyckich.
- Figury Strażnika Wieczności, z którą można sobie zrobić zdjęcie.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
- Uzdrowisko Polanica Zdrój.
- Ruiny fortów króla Fryderyka z 1790 r.: Fort Pokrzywno koło Polanicy i Fort Wilhelma koło Huty.
- Huta – górska osada wśród rozległych łąk, z których rozciągają się przepiękne panoramy.
- Droga Stanisława – leśna droga równoległa do Wieczności, o wyjątkowych walorach widokowych.
- Liczne leśne drogi sprzyjające uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej.
www.znanenieznane.pl